<p>Néhány évvel ezelőtt egy szlovák miniszter – egyébként televíziós exigazgató – kétszáz harminccal száguldozott Ausztriában. Az őt megállító rendőrt nem hatotta meg diplomáciai útlevele, s addig nem volt hajlandó jogosítványát visszaadni, amíg az egyébként borsos büntetést nem fizette meg. Ugyanabban az Ausztriában nagyon komoly limuzinokat láthatunk 30-as, 50-es korlátozó tábláknál lassítani.</p>
Tilos az Á!
Ezzel szemben:
Budapesten a Ráday utcában egy „behajtani tilos” táblát mellőzve hajt be egy Porshe Cayenne. Az intézkedő posztoló rendőrnek a lehúzott ablakon át a következő mondatot címezték: Mi az, kisköcsög, vegyelek meg kilóra aranyáron? A jelent nem úgy végződött, mint egy hollywoodi filmben, ahol a sofőrt vasra verve vezették volna el.
Február első napján érvénybe lépett az ötvenes korlátozás lakott területen. A törvényt beterjesztő belügyminiszter ugyanezen a napon 115-tel száguldott az egyik tévéstúdióból a másikba. Majd sajtóosztálya közölte: megteheti.
Minden törvény annyit ér, amennyit be lehet hajtani belőle. Érdekes jelenség tájainkon, hogy ha egy korábbi, enyhébb szankciókat tartalmazó jogszabály nem segít, akkor a képviselők jogszabályokat szigorítanak. Ostoba módon azt gondolják, hogy a keményebb büntetést könnyebb behajtani, mint az enyhébbet. Pedig ez nem így működik. A közúti közlekedés szabályai egyébként is az átlagosan legjobban betartott szabályrendszerekhez tartoznak, mert a jog alanyai tudják, az életükről van szó. Aki nem tudta 2000 koronáért, az nem tanulja meg 1300 euróért sem. Akit pedig szívatni lehet 1300 euróért, annak sok volt a 2000 korona is.
A közlekedési szabályzat egyébként sehol a világon nem politikai színezetű jogszabály, mégis sokat árul egy ország politikai és jogi kultúrájáról. Pl. az az ostoba rendelkezés, amely szerint a „bemutatás” büntethető, példa nélküli. Ha eddig nem volt világos, most már tudjuk: a Fico-kabinet rendőrállami gondolkodásának tökéletesen megfelel, hogy a rendőri beavatkozásra elegendő ok az anyázás. Itt a magyarázat a dunaszerdahelyi rendőri erőszakra. Hogy a rendőri fellépést minden demokratikus országban el kell tűrni, tudjuk. Hogy ezután panaszt lehet tenni, azt is tudjuk. De semmilyen demokratikus országban nem beavatkozási jog a rendőrre való anyázás. A rendőri erőszak alkalmazása állami monopólium s közügyben, nem az ő személyes sérelmeinek gyógyírja. De Szlovákiában igen. Február elsejétől. Borítékolhatjuk, hogy ha ez így megy tovább, húsz év múlva megint pártaktívákra járhatunk.
Mic mackó tudta, hogy tilos az Á. Bródy János a koncetjein számos alkalommal megkérdezte, lehet-e komoly ember, aki nem olvasta a Micimackót. Jogalkotóink – mint látható – nem olvasták. Nagy baj.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.