Őrizetbe vették Jean-Bernard Mérimée-t, Franciaország volt ENSZ-nagykövetét az iraki „olajat élelmiszerért” nevű ENSZ-programot övező korrupciós botrányban való érintettség gyanújával és már vádat is emeltek ellene „befolyással való üzérkedés”, valamint „egy külföldi köztisztviselő aktív korrumpálása” címén.
TALLÓZÓ
Őrizetbe vették Jean-Bernard Mérimée-t, Franciaország volt ENSZ-nagykövetét az iraki „olajat élelmiszerért” nevű ENSZ-programot övező korrupciós botrányban való érintettség gyanújával és már vádat is emeltek ellene „befolyással való üzérkedés”, valamint „egy külföldi köztisztviselő aktív korrumpálása” címén. A francia kormány teljes együttműködést ígért a korrupciós ügy feltárásához. A 68 éves magas rangú diplomata 1991 és 1995 között képviselte hazáját a Biztonsági Tanácsban, azt követően pedig római nagykövet volt három évig. 1996 és 2003 között részesült Szaddám Husszein olajának viszonteladási jogából. Mérimée a hatodik abból a tizenegy politikai és közéleti személyiségből, akik ellen eljárás indul Franciaországban az iraki rendszer támogatásáért élvezett – az ENSZ által 10 milliárd euróra becsült – korrupciós olajüzletben való részvétel miatt. A volt nagykövet 150 ezer euró óvadék ellenében szabadlábon, de rendőrségi felügyelet mellett védekezhet a vádak ellen. A korrupciós olajüzlet két szálon futott. Az egyik a Total vállalat köré szerveződött, amely hivatalosan is kereskedett Irakkal, de feltételezhető, hogy más cégeket is felhasznált közvetítőként, hogy még több iraki olajhoz jusson. Ehhez Irak csak a juttatásokból való részesedésért cserébe járult hozzá. A Total ellen 2002-ben a francia pénzügyminisztérium pénzmosás elleni osztálya indított eljárást, mert a cég csaknem ötmillió euró korrupciós pénzt állomásoztatott a svájci Telliac nevű társaság számláján, s ebből az összegből jutalmazta az iraki piacon dolgozó közvetítőit. A másik szálon a bagdadi rezsim közvetlenül juttatta barátait és támogatóit több millió hordó olajának kereskedési jogához. Az érintett személyek azután magas árréssel adták el az iraki olajat nagyvállalatoknak. Az „Irak barátainak” megszabott ár és a későbbi eladási ár különbségéből befolyó nyereség egy része visszakerült az iraki vezetők zsebébe. Az 1996 és 2003 között érvényben lévő „olajat élelmiszerért” ENSZ-program célja az volt, hogy segítsen túlélni Iraknak azokat a nemzetközi szankciókat, amelyekkel Szaddám rezsimjét Kuvait 1990-es lerohanása után sújtották.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.