BLIC
A tavaly márciusi koszovói zavargásoknál is súlyosabb erőszakhullám kitörésére figyelmeztet egy tekintélyes pristinai albán politikai elemző.
TALLÓZÓ
A tavaly márciusi koszovói zavargásoknál is súlyosabb erőszakhullám kitörésére figyelmeztet egy tekintélyes pristinai albán politikai elemző. Adem Demaqi a belgrádi lapban kijelentette: a koszovói albán többség „megérezte, hogy senki sem hederít követeléseire”, a tartományban munkanélküliség, bűnözés és mindenféle más baj uralkodik, miközben mindenki a decentralizációról és a hat-hét százaléknyi szerb érdekeiről beszél. „A tömeg elvakult, azt hiszi, hogy a szerbek a hibásak, nem Belgrád és az ENSZ-misszió” – mondja Demaqi, aki szerint Koszovóban olyan erőszakhullám robbanhat ki a szerbek ellen, amely még a tavalyi márciusi szerbellenes pogromot is elfeledteti. Szerinte az erőszak a korrupt albán vezetők ellen is irányulhat, akiknek fogalmuk sincs, hogyan álljanak ellen a szerb követeléseknek. Demaqi szerint a vérontást csak Koszovó függetlenségének elnyerésével lehet megakadályozni.
MLADÁ FRONTA DNES
Gyorsan csökken az európai alkotmányt támogatók tábora Csehországban. Ha most rendeznének népszavazást az európai alkotmányról, csupán a megkérdezettek 21 százaléka mondana igent rá, 37 százalék elutasítaná, 42 százalék még nem tudja, hogyan szavazna. A cseh napilap emlékeztet: májusban még 62, júniusban pedig 42 százalék volt azok aránya, akik igennel akartak szavazni. Sokat mondó az a tény is, hogy az emberek 73 százaléka úgy véli, nincs értelme folytatni az európai uniós felvilágosító kampányt. A kampány folytatását a lakosság 27 százaléka támogatja. A cseh kormány szerdán úgy döntött, hogy a felvilágosító kampány nemcsak az európai alkotmányról, hanem az egész Európai Unióról fog szólni, hogy a lakosság pontosabb képet kaphasson a szervezetről. A korábbi tervektől eltérően erre a célra az idén nem 80 millió, hanem csak 60 millió koronát fordít a kormányzat. Az Európai Alkotmány legnagyobb bírálója és ellenzője Csehországban Václav Klaus államfő, valamint a jobboldali Polgári Demokratikus Párt. Klaus nemrég azt javasolta, hogy az ország vezető politikai erői újra vitassák meg az Európai Unióval, s elsősorban az alkotmánnyal kapcsolatos kérdéseket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.