<p>A támogatás hiánya – Bauer Edit ezzel indokolta, miért nem lesz rajta az MKP európai parlamenti választási listáján. Nem tudni, a diplomatikus szavak pontosan mit takarnak, mi lehetett még a háttérben, esetleg mi a távolmaradás valódi oka, az viszont biztos, hogy az MKP ezzel többet veszt, mint nyer.</p>
Taktikai hiba
Bauer Edit az egyik legfelkészültebb szlovákiai EP-képviselő, ám elsősorban nem ezért fog hiányozni a listáról – a választópolgárok nagy részének ugyanis gőze sincs arról, mi folyik Brüsszelben, melyik politikus jár oda dolgozni, melyik csak kirándulni. Az uniós mandátumától májusban búcsúzó politikussal több választói réteget tudott volna megszólítani a párt – így viszont a lista egydimenziós lett. Azt már tavalytól tudni lehetett, hogy Csáky Pál jelölteti magát, s az is várható volt, hogy a nagyközönség számára jórészt ismeretlen fiatal arcokkal is feltöltik a listát. (Éppen ezért nem állja meg a helyét, amit Berényi József pártelnök mondott, mely szerint a lista azt mutatja, komoly fiatalítás folyik az MKP-ban, ezért nem érti a támadásokat. Az EP-listát öt és tíz éve is teleaggatták fiatalokkal – nem csak az MKP –, merthogy sok más jelentkező nem akadt: egyrészt a régi motorosok közül kevesen beszélnek világnyelveket, másrészt tudják jól, hogy legfeljebb két jelölt juthat ki, az erős emberek közül egy hatodik–hetedik hellyel senki sem „égetné” magát.) Csáky Pál viszonylag megosztó személyiség a párt szimpatizánsai között is, ám, ahogy a 2012-es parlamenti választás preferenciaszavazatai is mutatják, stabil és erős választói tábora van. Alacsony részvételnél – az EP-választások pedig erről a legismertebbek – ez nem elhanyagolható szempont. Bauer Edit hiányában ugyanakkor a lista egydimenzióssá válik. Nagyrészt csak a nagyon elkötelezett MKP-választók és a Csáky-fanklub tagjai fognak rászavazni. Bauerrel a párt más típusú választókat is be tudott volna csatornázni, s az sem elhanyagolható szempont, hogy nő – női jelöltje az EP-lista előkelő helyein várhatóan a fő konkurens Hídnak sem lesz. Ráadásul az MKP-nak, ha csatasorba állítja Bauert, kapóra jöhetett volna az ún. Lunacek-jelentés kapcsán kitört hisztéria is. Bauer Editről aligha mondható el, hogy a „meleglobbi” brüsszeli összekötője lenne – ahogy egyesek láttatni akarták –, ám pont az állítólag semmitmondó és kiherélt jelentés megszavazása után kitört műbalhé miatt egyszeriben egy csomó liberális vagy az MKP-val így vagy úgy elégedetlen szlovákiai magyar választó kedvencévé vált. A téma melegen tartásával ezeknek a választóknak egy részét a párt meg tudta volna szerezni, illetve ennek ürügyén aktívabbá tehette volna azokat a szavazóit is, akik nem kérnek a melegjogi agendából – a listáról ők is választani tudtak volna. Az MKP az utóbbi hónapokban viszonylag ügyesen taktikázott. Ennek eredményeként a megyei választásokon elverte a Hidat, majd Bárdos Gyula jelölésével ismét borsot tört a konkurencia orra alá. Ezúttal viszont, ha nem rúgott is öngólt, de komoly helyzetet hagyott ki, ami májusban még megbosszulhatja magát. Várhatóan a párt így is megugorja az 5 százalékos bejutási küszöböt, ám egy többdimenziós listával kicsit merészebb céljai is lehettek volna.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 06.23.
Ki és merre vezetheti tovább a Magyar Szövetséget?
2024. 06.09.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.