Vajon melyik a nagyobb provokáció? Annak követelése, hogy helyezzék hatályon kívül Beneš dekrétumait, vagy hogy szobrot állítottak neki. Talán az a „törvény”, hogy érdemeket szerzett a csehszlovák állam építésében vagy annak kinyilatkoztatása, hogy a szudétanémetek kiűzése hidegvérű etnikai tisztogatás volt.
Szobor és szavak
Vajon Stoiber bajor kormányfő vagy a cseh politikusok álláspontja van közelebb az igazsághoz?
Mindkét vélemény elfogult, így pontatlan is. Viszont Stoiberé – aki ezt a hét végén újra megismételte a szudétanémetek találkozóján – európaibb és modernebb is, még az erős szavak ellenére is. Ugyanis a háború kirobbantásáért, az akkor elkövetett állati bűnökért érzett német felelősség egyértelmű, őszinte és megbánó elismeréséből indul ki. S csak az ilyen vezeklés nyomán mondható el: a németek robbantották ki a II. világháborút, de a kitelepítés nem volt a világégés elengedhetetlen következménye. Azaz a Beneš-dekrétumok ellentétben vannak a jog alapelveivel.
A cseh hivatalos álláspont jóval keményebb, és mélyebben is gyökerezik a múltban. Többé-kevésbé így foglalható össze: a kitelepítés a németek által elkövetett háborús bűnök közvetlen következménye volt, és ez most is érvényes. Mindenért, ami közben történt, csakis a csehországi németek a felelősek. Ha 38-ban nem árulták volna el a köztársaságot, akkor nem űzték volna ki őket.
A stoiberi álláspont gyenge pontja: jelentéktelenné teszi és a jelenlegi humanista európai méterrel méri a háborús eseményeket. Manapság aligha érthető meg, miképp élték meg az érintett nemzetek és egyének az akkori szörnyűségeket. Stoiber ezenfelül alábecsüli: tizenöt évvel a rendszerváltás után Csehországban még mindig félnek a hatalmas szomszédtól, óriási a bizalmatlanság a német politika iránt, ugyanakkor azt is figyelmen kívül hagyja, hogy szavait fenyegetésnek tekintik.
A cseh magatartás ennél jóval gyengébb lábakon áll. Prága egyszerűen ignorálja, hogy a gyermekeket nem lehet felelősségre vonni a szülők bűneiért. Az ilyen álláspont a kollektív bűnökért járó kollektív megtorlás sötét eszméiben gyökerezik.
Meg kell hagyni, Edmund Stoiber éles szavai egyáltalán nem járulnak hozzá a cseh–német közeledéshez. Ennek legnagyobb akadálya mégis a cseh politikusok nacionalista magatartásában keresendő. De erről Edvard Beneš már nem tehet, s az sem számít, van vagy nincs szobra.
A szerző a Mladá fronta Dnes kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.