Szlovák romalázadás: vizsgálatot kér az AI

Haladéktalan és pártatlan vizsgálatot követel az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet a szlovák kormánytól, és elvárja, hogy alapos gyanú esetén bíróság ítélkezzen a roma éhséglázadások során történt durva rendőri bánásmód felelősei fölött.

Haladéktalan és pártatlan vizsgálatot követel az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet a szlovák kormánytól, és elvárja, hogy alapos gyanú esetén bíróság ítélkezzen a roma éhséglázadások során történt durva rendőri bánásmód felelősei fölött.

A romák jogait felügyelő európai és szlovákiai központ egyként úgy tudja, hogy a kelet-szlovákiai romák éhséglázadásai ellen fellépő karhatalmi erők több tagja, több esetben és halmozottan megsértette a romák jogait. A rendőrök, akiknek február 24-re virradó éjszaka az élelmiszerboltokat fosztogató, garázdálkodó és a rendőrökre is rátámadó romák letartóztatása lett volna a feladata, házkutatási parancs nélkül hatoltak be roma emberek lakásaiba, ahol aztán gumibotokkal férfiakat, nőket és gyermekeket ütlegeltek, miközben egyesek a fajgyűlölő szitkozódásoktól sem tartóztatták magukat – írta a szlovák kormánynak címzett levelében Irene Khan, az AI főtitkára.

A főtitkár emlékeztet rá: az AI többször figyelmezette a pozsonyi kormányt, hogy a jogköreikkel visszaélő rendőrökön a törvénytelen fellépést máig nem kérték számon, ezért az elkövetők a mai napig büntetlenek. Tetteiket a kormány nem ítélte el, és ily módon a fajgyűlölő erőszakot elnéző szemléletet erősítette. Az AI nemcsak az esetek kivizsgálásához, hanem a nyomozati eredmények közzétételéhez, a gyanú alá esők bírósági felelősségre vonásához is ragaszkodik, egyszersmind elítéli a fosztogatók cselekedeteit.

Ha az Amnesty International értesülései beigazolódnak, az azt jelenti, hogy Szlovákia megsértette a polgári és politikai jogok védelmét szavatoló nemzetközi egyezményt, valamint az alapvető emberi szabadságjogokról szóló európai egyezményt is. Mindezek a dokumentumok tudvalevően a kínzásk minden lehetséges módját ugyanúgy tiltják, ahogyan az embertelen és megalázó bánásmódot és büntetést.

„Ha fennáll az alapos gyanúja annak, hogy ilyen esetek előfordultak, akkor a Szlovák Köztársaság mindezt akkor is köteles kivizsgálni, ha a történtek miatt senki sem tesz feljelentést” – áll az Amnesty International hétfőn nyilvánosságra hozott dokumentumában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?