Szemszög

<p>Ha létezik valami tanulság, amit a görög krízis nyomán biztosan levonhatunk, az az, hogy a válság s annak kezelése irgalmatlanul felfedte az eurózóna gyengeségeit.&nbsp;</p>

Olyannyira, hogy sokan már magának a pénzuniónak a létjogosultságát kérdőjelezik meg. S a kételyek egyre nőnek. Jogos a kérdés, hogy minek nekünk Brüsszel a sok értelmetlen szabványával és hivatalnokseregével, ha ilyen alapvető dolgot, az egyik tagállam mélyrepülését az államcsőd felé nem képes időben regisztrálni. Sejthető, hogy Athén sosem tett eleget az euró bevezetéséhez szükséges maastrichti feltételeknek, amiket rajtunk kőkeményen számon kértek. Ahogy az is egyre bizonyosabbnak tűnik, hogy az EU vezetőinek azért lehetett némi fogalma a görög pénzügyi statisztikák rugalmasságáról és a valós helyzetről, s mégis megtörtént, ami megtörtént.  És igen, bosszantó, hogy míg a volt keleti blokk számos országában az ún. gazdasági és pénzügyi reformok tényleg a nyomor szélére taszították emberek tízezreit, most mégis nekünk kell adakoznunk a tékozló fiú megmentésére.  Mielőtt azonban engednénk az egyre divatosabb eurószkepticizmus csábításának, vegyük elő a földrajz- és történelemtankönyveket, és nézzük meg, mekkora pont Európa, s azon belül az egyes országok a világtérképen, s mi is vezetett az öreg kontinens integrálódásához. Nem kevesebb, mint a történelem két legpusztítóbb háborúja, s az elhatározás, hogy ennek már soha nem szabad megismétlődnie. Hogy mindez már olyan régen volt, hogy nem is érdemes beszélni róla? Egy generáció szempontjából talán igen, de a történelmi távlatokban hetven év szinte semmi. Főleg, ha tőlünk kicsit keletebbre a Nagy Testvér ismét csak arra vár, hogy újra a kebelére öleljen. Mert afelől sem lehet kétségünk, hogy a Görögország körül keletkezett káosz egyvalakinek kedvez – a világhatalmi pozícióját visszakövetelő putyini Oroszországnak.  Görögország megmentése sok pénzébe került már Európának, s talán még többe fog kerülni. Összehasonlíthatatlanul drágább lenne azonban, ha Athént bukni hagynánk, mert annak olyan következményei lehetnének az európai egyesülés szempontjából, amelyeket ma talán nem is vagyunk képesek belátni. Minden hibája ellenére az Európai Unió a legjobb projekt, ami az öreg kontinensen az utóbbi pár száz évben megvalósult, s ahhoz, hogy létrejöhessen, sok millió embernek kellett meghalnia. Az a pár milliárd euró ebből a szemszögből nem is olyan sok. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?