Az állam új változásokra készül a szociális szolgáltatások terén, a munkaügyi minisztérium szerint segíteniük kell az időseknek és családtagjaiknak, ha szociális intézményben való ápolásra szorulnak.
Változások a szociális szolgáltatások területén
Harminc napot kapnak a helyi önkormányzatok a törvény szerint arra, hogy döntsenek egy ügyfél szociális intézményben történő elhelyezéséről. Ebben mindhárom érdekelt fél – a munkaügyi minisztérium, a Szociális Szolgáltatók Szövetsége és a Szlovákiai Városok és Községek Szövetsége (ZMOS) – egyetértett. A törvénymódosítást szeptemberben tárgyalják, és jövő év januárjától léphet hatályba – erről Erik Tomáš (Hlas) munkaügyi miniszter beszélt egy sajtótájékoztatón.
„Ma az önkormányzat vagy az önkormányzati régió köteles a nem állami szociális szolgáltatók működéséhez közvetlenül az ügyfél és az intézmény közötti szerződés megkötése után pénzügyi hozzájárulást nyújtani, anélkül, hogy az önkormányzat vagy az önkormányzati régió előzetesen beavatkozhatna a folyamatba. Ez gyakori vitákhoz, köztük pereskedésekhez vezetett az önkormányzatok és a szolgáltatók között”
– mondta Tomáš.
„Bejelenthetem, hogy kompromisszumot kötöttünk, és ezentúl ez a kötelezettség csak akkor lesz érvényes, ha az önkormányzat vagy az önkormányzati régió 30 munkanapon belül nem oldja meg a szolgáltatás biztosítását úgy, hogy az ügyfelet saját, más állami vagy nem állami intézményben helyezi el”
– magyarázta Tomáš, hozzátéve, hogy a nem állami szolgáltatóknak pótolhatatlan szerepük van, mivel a bentlakásos intézményekben elhelyezett ügyfelek 37%-át ők látják el.
A Szociális Szolgáltatók Szövetsége üdvözli a megállapodást, bár vannak kétségeik.
„Ez olyan, hogy nyíltan fogalmazzunk, elássuk a csatabárdot a ZMOS-szal, mivel a kapcsolatok évek óta feszültek”
– mondta a szövetség elnöke, Anna Ghannamová.
Szerinte a változással az önkormányzat azt az érzést kelti, hogy a döntéseket ő hozza.
„De a nap végén azt fogják tapasztalni, hogy nincs elég helyük, és a helyzet csak rosszabb lesz. Hat év múlva 200%-kal több 80 év feletti ember lesz, mint ma. És a munkaügyi minisztérium felismeri ezt, hogy meg kell őriznünk a ma meglévő létesítményeket, és segítenünk kell nekik”
– jelentette ki.
Fontos, hogy a szövetség segítő kezet nyújtson a minisztériumnak, amely nagy erőfeszítéseket tett a kompromisszum érdekében.
„Tisztességes légkörre van szükségünk, hogy tisztességes reformot készíthessünk elő, ami fontos a rászoruló állampolgárok számára”
– tette hozzá Ghannamová.
A módosításnak az önkormányzatok életét is meg kell könnyítenie.
„Örülök, hogy többé nem leszünk egyszerű statiszták, mint az elmúlt két évben, amikor gyakran fogalmunk sem volt arról, hogy a polgárainkat milyen intézményekben helyezték el”
– jelentette ki Božena Kováčová, a ZMOS alelnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.