<p>Az önkormányzati választások – szemben a parlamentivel – egy sor kis történetből összeálló mozaikkép. A választókat viszont amellett, hogy településüket ki fogja a következő négy évben irányítani, az is érdekli, ki tekinthető a voksolás összesített győztesének.</p>
Sok jelölt közt elvész a győzelem
Ilyen pedig általában nem szokott lenni, illetve, ha igen, akkor azt is meg kell kérdezni, milyen szempontok alapján elemezzük a történteket. Ám annak ellenére, hogy az összkép árnyalt, néhány tényállás első látásra is megállapítható.
A jobboldal leszerepelt. Helyesebb ez a megállapítás, mintha azt írnánk, győzött a bal. A kormánypártok nagyvárosi jelöltjeinek többsége ugyanis elsősorban azért nem nyert, mert sok esetben az egy szem baloldali-populista-nacionalista (tessék választani) irányvonalú jelölttel szemben több jobboldali is versenybe szállt. Vesztükre.
Tovább árnyalja a képet a fővárosi – mely szimbolikus politikai csata helyszíne volt – eredmény: itt két évtizednyi, az utóbbi években egyre inkább elkorrumpálódó jobboldali városirányítás után az egy darab jobbos jelöltnek is nehéz dolga akadt a magát függetlennek mondó Milan Ftáčnikkal szemben. Aki előtte négy évig irányította botrányoktól mentesen a legnagyobb pozsonyi városrészt. Ebben a történetben pedig már csak hab a tortán, hogy a jobboldal olyan közös jelölttel rukkolt elő, akit az átlagválasztó mindennek – színésznőnek, nagymamának, nagykövetnek – el tud képzelni, csak főpolgármesternek nem nagyon.
Hiába hangoztatta a választások után Ftáčnik, hogy a Smer nélkül nem győzhetett volna, ennek ellentettje is tökéletesen igaz. Persze, győzelméhez kellett, hogy Ficóék ne állítsanak ellenjelöltet – ami elemi érdekük volt – és drága kampányának finanszírozásához jól jött a smeres háttéremberek pénze. Ha viszont Robert Fico nem a választások éjszakáján öleli át teátrálisan Ftáčnikot, hanem még a választások előtt, akkor szinte borítékolható lett volna a szombatival ellentétes eredmény. Mindezek ellenére e sorok szerzője úgy véli, néha szükség van egy jól irányzott oktatói jellegű pofonra – ezt most a pozsonyi jobboldal kapta. Az utóbbi években mutatott teljesítményéért meg is érdemelte.
Nem úgy Kassán, pontosabban igen, csak ott másért járt volna a tasli. Az ország második legnagyobb városában sima jobboldali győzelem születhetett volna, ha az SDKÚ–KDH–MKP jelöltjének, az eddigi főpolgármesternek – akinek ténykedése sikeresnek volt mondható – csak a Smer jelöltjével kellett volna versenyeznie. Ehelyett kelet fővárosában a jobboldali szavazatok két jelölt között oszlottak meg, s győzött a nevető harmadik, az örökké mosolygó – ám emellett rövid politikai pályafutása alatt mást felmutatni képtelen – Richard Raši. Akit, csak mellékesen jegyezzük meg, a helyi viszonyok ismerői a Pavol Paška körüli üzleti érdekcsoportok bábjának tartanak.
A sort tovább lehetne folytatni az ország többi kisebb-nagyobb városával, ahol egymás ellen induló jobboldaliakat, illetve nem egy esetben baloldali jelöltet támogató jobboldali pártokat találnánk. A választások tanulsága egyértelmű: ha a jelenleg kormányzó jobboldali pártok sikeresebbek akarnak lenni, akkor ugyanazt a taktikát kell folytatniuk, mint a parlamenti választások után. Együtt kell működniük. Csak itt ezt még a választások előtt el kell kezdeni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.