<p>A cián, mint tudjuk, mérgező. Alaposan mérgezi például a romániai politikumot, főleg amiatt, hogy ez utóbbi képtelen döntést hozni egy kanadai nagybefektető által az erdélyi Verespatakon elképzelt, ciántechnológiára alapozó aranybánya ügyében. Az évek óta tartó huzavona közben gordiuszi csomóvá gabalyodott össze, s az azonos párton belüli politikusokat is megosztja.</p>
Romániai magyar cián
Mindezt megfűszerezi az ország jelenlegi gyenge gazdasági helyzete és a Verespatak környékén dúló óriási munkanélküliség, amelyre sokak szerint csak a bánya beindítása jelentene gyógyírt. Ember– vagy politikus – legyen a talpán, aki ezek közepette megmondja, hogy melyik döntés a jó, és vállalja is érte a nem kis felelősséget. Nem csoda, hogy sokan kerülik a kényelmetlen kérdést, mint macska a forró kását. Pedig előbb-utóbb döntést kell hozni az ügyben – s hogy ezt mindenki tudja, mi sem jelzi jobban, mint az: a napokban megmozdult valami. Az illetékes megyei kulturális és örökségvédelmi igazgatóság ugyanis kibocsátotta a régészeti mentesítési bizonylatot, amellyel elhárult az egyik fő akadály a kanadai–román RMGC vegyes vállalat projektje elől.
A dolog szépséghibája, hogy a kulturális szaktárcát – amely egyébként elérte, hogy a vegyes vállalat35 millió dollár helyett 70 millió dollárt fordítson a térség régészeti és építészeti öröksége 80%-ának (miért „csak” 80!?) a megmentésére – éppen Kelemen Hunor vezeti. A másik fontos engedély pedig szintén RMDSZ-es politikuson áll vagy bukik: Borbély László környezetvédelmi miniszteren. Nem túlzás tehát azt mondani: Kelemen sakkot adott Borbélynak. Másfelől viszont az az érzésem, hogy nem véletlen a bányaprojekt ügyének újbóli napirendre kerülése, időzítése, hanem a háttérből valakik gondoskodtak arról, hogy a kellemetlen, a politikai népszerűséget biztosan nem emelő, fajsúlyos döntéseket éppen a magyar politikusoknak kelljen meghozniuk. Mert ily módon– a választók reakciója függvényében, a 2012-es választási év küszöbén, esetleg az etnikumközi kapcsolatok mérgezése árán – a román kormánypártnak és/vagy az ellenzéknek van kire ujjal mutogatnia: akár a nagybefektető elkergetésével, akár a ciántechnológiás bányászat engedélyezésével, de megint azok a magyarok tettek rosszat Romániának!... Tényleg mérgező a cián.
Balázs Bence
A szerző az erdélyi Szabadság szerkesztője
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.