Republikánus hullám

<div><p>Jelentős győzelmet könyvelhettek el a héten az amerikai Republikánus Párt politikusai: amellett, hogy sikerült megtartaniuk előnyüket a Kongresszus képviselőházában, a szenátusban is többséget szereztek.</p></div><div>&nbsp;</div>

A Demokrata Párt színeiben politizáló Obama elnök második (és egyben utolsó) ciklusának hátralevő két évében így az eddigieknél is kevesebb cselekvési térrel rendelkezik majd.

A választások paradoxona az, hogy miközben a Gallup közvéleménykutató-ügynökség adatai szerint az amerikai választók csupán 14 százaléka tartja jónak az eddig is a republikánusok által uralt alsóház munkáját, a párt a testületben nem hogy meg tudta tartani pozícióit, de ugyanezen választók még a felsőház vezetését is rájuk bízták. A Gallup egy másik mérése azonban arra is rámutat, hogy miért van ez így: miközben a válaszadók 81 százaléka szerint a kongresszusi képviselők zöme nem érti a választók valós problémáit, a saját körzete képviselőjéről ezt csak 47 százalék gondolja. Azaz: bár a Kongresszus nem tudja szállítani az eredményeket, és nem bíznak benne, ezért nem a saját konkrét képviselőjüket hibáztatják, hanem magát a testületet.

Eközben Barack Obama elfogadottsága a Gallup válaszadóinak körében 42 százalékon áll, ami még akkor is nagyon alacsony, ha ez a kongresszusi eredmény háromszorosa. A Demokrata Párt ezért vissza is vonta Obamát a kampányból, inkább helyben, markáns politikai témákkal kampányolt. Ez azonban utóbb hibának tűnik: az Obama nevéhez fűződő legfontosabb intézkedés, az egészségügyi reform egyre népszerűbb (több választó gondolja hasznosnak, mint károsnak), maga az elnök pedig olyan jelenség, aki karizmájával hatni tud a választókra. A republikánusok azonban sikerrel terelték a témát más területekre – bár pár hónapja még úgy tűnt, az egészségügyre fókuszálnak majd –, elsősorban az Amerikában nagyon népszerű témának tűnő külpolitikára. Obama és a demokraták „keresztbe kapták” az elmúlt hónapok világpolitikai konfliktussorozatait: Ukrajna, Szíria és Irak, de az Ebola-járvány is növelte a bizalmatlanságot és csökkentette az amerikai polgárok biztonságérzetét. Ilyen helyzetben a szavazók egyrészt elpártolhatnak a kormányzó párttól (ebben az esetben az elnök pártjától), másrészt odacsapódhatnak a legtöbb erőt sugárzó párthoz (ebben az esetben a republikánusokhoz). Ez a két trend most egy irányba hatott.

Ez a választás azonban valójában csak előjáték volt a 2016- os elnökválasztáshoz, amelyen a demokraták már nem bízhatnak Obama népszerűségében, harmadszor már nem lehet jelölt. Korántsem eldöntött tény, hogy Hillary Clinton lesz-e a jelöltjük, de az már látszik, hogy a viszonylag sima 2012-es választásokhoz képest jelentős republikánus nyomás lesz rajtuk. A Republikánus Pártnak viszont kell találnia egy olyan személyt, aki építeni tud a most prezentált erőre: az előző két választáson ugyanis nem pusztán Obama nyert, hanem a republikánus jelölt vesztett. Lehet, hogy pont a most megválasztott képviselők, szenátorok és kormányzók valamelyike lehet a demokrata jelölt kihívója 2016-ban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?