Próbálj meg lapítani

<p>A kormánypárti képviselők nem támogatják Pavol Hrušovský megválasztását a Számvevőszék (NKÚ) élére &ndash; derítette ki a SITA hírügynökség. Vagyis a Smer folytatja azt, amit a 2012-es választások után elkezdett.</p>

Bár Robert Fico kormányfő nem győzi bizonygatni, hogy a Számvevőszék elnöki posztja „az ellenzéket illeti”, emberei mindent elkövetnek, nehogy a kormánytól független ember kerüljön a posztra. Az ellenzék három jelöltjét azzal a naiv kifogással utasították el, hogy a Számvevőszék elnökét az összes ellenzéki képviselőnek támogatnia kell, különben nem beszélhetünk ellenzéki jelöltről, és akkor a Smer sem támogathatja. Aztán a kormánypárt azt ajánlotta, hogy majd kiválaszt egy ellenzéki jelöltet, akivel „jó tapasztalatai vannak”. Az ellenzék persze ezt elutasította, ami tökéletesen megfelel a Smernek, hiszen így továbbra is az ő embere vezeti – ideiglenesen – a Számvevőszéket, holott megbízatása már 32 hónapja letelt. De amíg nincs új elnök, addig marad.

Ján Jasovskýról van szó, aki a HZDS jelöltjeként még 2005 februárjában lett az NKÚ elnöke. Akkor ellenzéki jelöltként került a posztra, a kormányzó SDKÚ támogatásával. Megválasztották, bár hosszú évekig Mečiar hűséges kiszolgálója volt, és már akkor világos volt, hogy személye semmiféle garanciát nem jelent arra, hogy az intézmény úgy működik majd, ahogy kellene: a közpénzek felhasználását ellenőrző legfelsőbb független állami szervként. Azóta már négy kormánygarnitúra is kicserélődött, de a Számvevőszék egyiknek sem okozott különösebb kellemetlenségeket a „szigorú” ellenőrzéseivel. Emiatt Jasovský még mindig az intézmény elnöke.

1992-es létrehozása óta a Számvevőszéknél két ellentétes folyamat játszódott le. Az alkotmány eredetileg csupán egyetlen mondatban foglalkozott vele, a módosítása után aztán már tizenegy különálló fejezet. A Számvevőszék ma mindenre kiterjedően ellenőrizheti a közpénzek felhasználását az állami intézményekben és hivatalokban. A törvény szerint az egyik legfontosabb és legerősebb intézmény. A valóságban azonban egy tehetetlen, fogatlan oroszlán. Az elmúlt kilenc és háromnegyed évben, amióta Jasovský áll az élén, mindez szélsőséges formát öltött.

Általánosan közismert tény, mennyire rosszul gazdálkodnak az állami intézmények a közpénzekkel (finomkodó megfogalmazás, ami alatt az állami vagyon folyamatos szétlopását értjük), ennek ellenére a Számvevőszék az utóbbi öt évben mindössze három (!) feljelentést tett. Hogy aztán a biztonság kedvéért egyszer se érdeklődjön afelől, mi lett a feljelentések sorsa.

Csakúgy, mint az államfőnek, a parlamenti képviselőknek is alkotmányos kötelességük az állami intézmények szabályos működésének biztosítása. Az alkotmány leszögezi, hogy a Számvevőszéket szabályosan megválasztott elnöknek kell irányítania – mindez már lassan három éve nem igaz. A legfelsőbb ellenőrző hivatalt nem törvényesen megválasztott személy vezeti, mert Jasovský megbízatása 2012 februárjában lejárt. A Smer képviselői mindent megtesznek, hogy fennmaradjon ez az alkotmánysértő állapot és a Számvevőszék az maradjon, ami: fogatlan, öreg házőrző kutya, amelyik már csak lapít a vackán.

A szerző a Trend hetilap politikai kommentátora

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?