<p>Bármilyen meglepő legyen a kijelentés, a szombati választások végeredménye a legvalószínűbb forgatókönyvet valósította meg. Sok jobboldali szavazó döntött úgy, mégis leadja a voksát. Hiába állt a közvélemény-kutatásokban az SDKÚ még a léc alatt is, azért lényegesen nagyobb esélye volt a bennmaradásnak. Nagyobb veszélynek volt kitéve az SaS, de az eredménnyel ő is elégedett lehet.</p>
Papírforma szerint
Az EEésFSZ úgyszintén befutónak számított. A Smer robusztus győzelme pedig a legkisebb meglepetés, ezért az igazi kérdés a Híd, az MKP és SNS bejutása volt. Ami érdekes lehet, hogy a baloldal már egyetlen magyar jelöltet sem indított.
Reméljük, nem hat dicsekvésként, de a magyar hátterű pártok eredményességét már decemberben így jósoltuk meg: „az adott választási feltételek, illetve a felvidéki magyarság lélekszáma mellett továbbra is csak egy párt kerülhet be a parlamentbe. Az, hogy a szlovákiai magyar közösségben csak féllábú pluralizmust lehet kialakítani, az 1992-es választások után 2010-ben újra bebizonyosodott”. És ismételten bebizonyosodott 2012-ben. Egyszerűen nincs annyi szlovákiai magyar választó, hogy a magyar pártok között politikai verseny alakulhasson ki, mert ami most folyik, az tulajdonképpen kiszorítósdi. Tavaly év végén szó szerint leírtuk azt is, hogy megint mintegy százezer magyar szavazat megy veszendőbe. Így is történt. Ez persze távolról sem csak az MKP hibája, de még a Hídé se. Ha például 50 %-os részvételi arány lett volna, esetleg az MKP is bekerülhetett volna. Ha valami oknál fogva 90 %-os, akár a Híd se. Egy biztos, a magyar pártok esetében túl nagy volt a taktikázás.
A Híd mint párt jogosan lehet elégedett, a várt eredményt hozta. A szlovákiai magyarság egyik képviselőjeként azonban mégis önvizsgálatot kell tartania. Nem azért, mintha több hibát követett volna el az utóbbi időben, hanem mert győztes pozícióban van. Neki illene előbb békejobbot nyújtani. Mert az, hogy a felvidéki magyarság felének nincs parlamenti képviselete, senkinek sem jó, és rá is visszaüthet.
Az MKP esetében bebizonyosodott, hogy nem tudott eléggé megújulni. Nem jó kampányt folytatott? Nem voltak jó jelöltjei? A programjában volt a hiba? Egy hosszabb elemzés kiderítheti. Tény viszont, hogy a mostani szavazatok száma kísértetiesen megegyezik a 20 hónappal ezelőttiekével. Ebből az is következik, hogy a vezetőváltás nem segített. Csáky Pál a második legtöbb elsőbbségi szavazatot kapta. Ám igazi húzóember továbbra sincs a pártban.
Horbulák Zsolt
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.