Ha a hazai közlekedés témája kerül szóba, akkor döntően vagy a kínkeserves autópálya-építés, vagy a 19. század sebességi rekordjait máig megdönteni képtelen vasúti viszonyok kerülnek terítékre, esetleg a megyei önkormányzatokra bízott, csapdahelyzetben vergődő távolsági buszjáratok terén uralkodó fonákságok.
Pangás után szárnyalás
A főváros repülőtere sokáig Közép-Európa legkihaltabbjának számított, ahol legfeljebb néhány, Prágába és Moszkvába tartó repülőgép zavarta meg a sirályok és a vetési varjak körözését. Azonban 2001-ben a SkyEurope Airlines fapados légitársaság gondolt egy merészet, és Pozsonyba telepítette központját. Majd sorra jött a többi, olcsó járatokat üzemeltető cég, s ma már ott tartunk, hogy kis híján hetente jelentenek be újabb, a szlovák fővárosból induló járatot. Erre legutóbb kedden és szerdán került sor, amikor is a legnagyobb fapados, a Ryanair, továbbá a SkyEurope rukkolt elő londoni és dublini úti céljával.
A lendületes hálózatbővítés egyebek között azt eredményezi, hogy megnőtt az osztrákok érdeklődése a reptér iránt. Egyrészt mind több osztrák polgár választja az olcsóbb pozsonyi légikikötő számukra módfelett barátságos árait; például a már említett SkyEurope járatait egyharmad részben nyugati szomszédunk utasai töltik meg. Másrészt a privatizáció előtt álló infrastrukturális berendezés is vonzóvá vált, olyannyira, hogy egyszerre két osztrák társaság, a piacunkon már évek óta működő Austrian Airlines, valamint a schwechati repülőtér is magánosítaná. Ha ez, a sokaknak egyébként nem tetsző megoldás valósulna meg, akkor Pozsony és Bécs valóban Twin Cityvé, azaz ikervárossá nőne össze. Persze, a testvérvárosi kapcsolatban nem volna vitás, hogy melyik a kisöcs...
A Štefánik repülőtér az utóbbi években folyamatosan megkettőzi forgalmát, idén pedig már az 1 millió főt is meghaladja az utasforgalma. Vajon gondolunk-e arra, hogy az innen felszálló, vagy ide érkező utastömeg mekkora forgalmat gerjeszt? A Ryanair biztosan gondolt rá, ugyanis jelezte: ha az olcsó londoni járata beválik, akkor brit turisták ezreivel számolhatunk, akiknek sörfogyasztása, vásárlási kedve még az eleve virágzó Prága forgalmát is megdobta. A légitársaságok lendülete jótékony hatást gyakorol a turizmusra, a fővárosi szállodák, vendéglők forgalmára, tehát áttételesen több ezer munkahelyet hívnak életre. Méghozzá mindennemű állami dotáció, adókedvezmény nélkül. Még szerencse, hogy nekik nem kell a Pavol Rusko gazdasági miniszter által osztogatott, ám megépülni nem akaró autósztrádákból.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.