Pakisztán segítette Észak-Koreát nukleáris programjának megvalósításában, cserébe pedig rakétatechnológiához jutott, amely megerősítette Iszlámábádot Indiával szemben – jelentette a The New York Times című amerikai lap internetes honlapján.
Pakisztán, Észak-Korea: titkos cserebere?
Pakisztán segítette Észak-Koreát nukleáris programjának megvalósításában, cserébe pedig rakétatechnológiához jutott, amely megerősítette Iszlámábádot Indiával szemben – jelentette a The New York Times című amerikai lap internetes honlapján. Az amerikai lap washingtoni hivatalos személyeket és szakértőket név nélkül idézve azt hangoztatta, hogy Észak-Korea és Pakisztán kapcsolatai „jelenleg sokkal mélyebbeknek és veszélyesebbnek tűnnek, mint azt az Egyesült Államok és ázsiai szövetségesei először feltételezték”. A The New York Times szerint a tranzakciók keretében – amelyek szálait még bogozzák a titkosszolgálatok – az észak-koreaiak rakétaalkatrészeket bocsátottak Pervez Musarraf tábornok, pakisztáni államfő rendelkezésére; azért volt szüksége rájuk, hogy egy olyan nukleáris arzenált építsen ki, amely képes elérni India minden stratégiai jelentőségű pontját. „E tökéletes érdekházasságban” Pakisztán ellátta Észak-Koreát számos olyan tervdokumentációval, amelyek az atomprogram keretében elengedhetetlen urándúsításhoz használatos gázcentrifugák és más berendezések építéséhez szükségesek. A lap emlékeztetett arra, Észak-Korea maga ismerte el, hogy a korábbi megállapodások ellenére nem hagyott fel nukleáris programjának megvalósításával. Az idézett szakértők szerint Pakisztán tovább folytatta „sötét üzelmeit” Észak-Koreával, még azt követően is, hogy az Egyesült Államok oldalára állt a tálib rendszer és az al-Kaida terrorszervezet elleni küzdelemben Afganisztánban. A The New York Times megítélése szerint miközben Washington óriási nyomást gyakorol Phenjanra, nyilvánosan sohasem merült fel Pakisztán szerepvállalása az észak-koreai atomprogram megvalósításában, mégpedig azért, mert a Pakisztánnal való együttműködés sorsdöntő az al-Kaida elleni harcban. Pakisztán hevesen cáfolta a The New York Times állítását. „Egy szó sem igaz az egészből. Nem tudom, honnan szerzi információit a lap, de az biztos, hogy ideje lenne felülvizsgálnia a hírforrásait” – mondta Rashid Quereshi elnöki szóvivő. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.