Ahelyett, hogy felidéznénk 2000. október 5-e dicső és máig emlékezetes képeit, a forrongó tömeget a belgrádi szkupstyina épülete előtt, és emlékeztetnénk arra, hogy azon a napon végleg megbukott a diktátor Milosevics gyűlölt rezsimje, érdemesebb ismét a szerb politika természetrajzával foglalkozni.
Öt éve bukott meg a gyűlölt Milosevics-rezsim
Az utóbbi hónapok nem álltak másból, mint sorozatos botrányokból. Az már szinte hétköznapi dolog, hogy pénzügyi visszaélések miatt a hadügyminiszternek távoznia kellett, sokkal veszélyesebbnek tűnik Vlada Batics két napon át való fogva tartása – feltételezhetően politikai okokból. Hiszen éppen az egykori igazságügyi miniszter volt az, aki a Djindjics elleni merénylet után, az úgynevezett Szablya-akció keretében lecsapott a gyilkosság kivitelezésében (is) szerepet játszó alvilágra. Mostani letartóztatásában már összemosódik fekete krónika és közélet, hasonlóképpen szembesülnünk kell olyan kárörvendőkkel, akik szerint „Batics most visszakapta azt, hogy annak idején ő juttatott százakat rács mögé”.
Nem változott a belgrádi politika erődemonstráló jellege sem, elsősorban a szomszédsági kapcsolatok vonatkozásában, s ez valószínűsíthetően felgyorsítja Montenegrónak az államközösségből való kiválását, és megnehezíti a koszovói rendezést. Miközben a szerb politikai elit nyilvánosan a decentralizáció mellett érvel, voltaképpen erősen központosított állam kiépítésére törekszik, a tartományok rovására. A bajokat tetézi, hogy a felemás teljesítményű Kostunica-kormányzat beígért reformjai rendre elakadtak, ezért az öt évvel ezelőtti, várakozással teli eufória csalódottságba, csüggedésbe csapott át, különösen a politikától mindinkább távol maradó demokrata érzelmű polgárok esetében, akik ráadásul kénytelenek azt tapasztalni, hogy a milosevicsi rendszer emberei lassacskán (és büntetlenül) visszaszivárognak a közéletbe. Az általánosan fokozódó elégedetlenséggel párhuzamosan veszélyes ütemben növekszik a Szerb Radikális Párt népszerűsége, amely – leplezetlen nacionalizmusa mellett – populista módszereivel egyedüliként kínál gyógyírt a társadalmi igazságtalanságokra. Az újabb választásokon ez mindenképpen kínos, akár katasztrofális következményekkel járhat. A nemzetközi közösség kiengesztelő, segítő szándéka ellenére összességében a jelenlegi szerb társadalom egyelőre alkalmatlan az EU-tagságra. Ahhoz, hogy a dolgok menete megváltozzék, egy újabb október 5-ére lenne szükség.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.