Orbán Viktort nehéz helyzetbe hozták a lengyelek

<p>David Cameron nyakába vette Európa fővárosait, ma Budapest kerül sorra. A brit kormányfő az uniós reformelképzeléseihez gyűjt támogatókat. A lengyelek megtörték az eddigi közép-európai egységet, így Orbán Viktorra nehéz tárgyalás vár.</p>

Cameron brit konzervatív miniszterelnök nagyon szeretné maga mögött tudni az általa javasolt népszavazást arról, hogy az Európai Unióban maradjon-e a szigetország. Ehhez pedig fel kell mutatnia odahaza, hogy mit csikart ki Brüsszeltől, hiszen – többek közt – a nagyvállalati támogatói sem szeretnék, ha London kilépne, és Cameron is a bentmaradás mellett kampányol. Csakhogy valójában már rég nem az Európai Bizottsággal vitázik, hanem a többi tagállam kormányával.  London egyik első követelése éppen az volt, hogy korlátozzák a Közép-Európából beáramló munkavállalók számát. Ezt például a külföldi munkavállalóknak járó szociális juttatásokat megnyirbálásával, vagy az arra való jogosultság időbeni kitolásával szeretné elérni. Tehát például egy Londonban dolgozó lengyel állampolgár csak évekkel később juthatna olyan segélyhez, amely a briteknek az első perctől jár. Az érvelés úgy szól, hogy előbb be kell fizetni a közös kasszába, és csak utána lehet kivenni. Ez nem tűnik földtől elrugaszkodottnak a tory szavazók szemében.  A kelet-európai kormányok eddig hevesen ellenezték e tervet, miközben az euroszkeptikus brit igényeket többen helyeslik és támogatják közülük – ne legyen uniós föderalizáció, ne hagyják ki az eurót nem használó országokat a gazdasági döntéshozatalból, egyes hatáskörök visszakerülhessenek Brüsszeltől a tagállamokhoz. Van tehát közös nevező, az áthidalhatatlannak tűnő szakadékot eddig az az elvárás jelentette, hogy a közép-európai polgárokat ne különböztethessék meg britanniai munkavállalásuk idején. A visegrádi országok erről közös nyilatkozatot is kiadtak a decemberi uniós csúcson.  Most azonban nehéz helyzetbe került Orbán Viktor, mert a mai magyar–brit találkozó előtt a lengyel külügyminiszter bejelentette, hogy mégis hajlandók elfogadni bizonyos kurtításokat. De nem akármit kérnek cserébe: azt sejtették, hogy egy állandó katonai NATO-bázis létrehozása lengyel földön meggyőzhetné őket.  A következő NATO-csúcs pedig éppen Varsóban lesz…  Kérdés, hogy ezek után Orbán Viktor mennyire tudja tartani a keményvonalas elutasítást, vagy Magyarország is keres egy kompromisszumos megoldást.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?