Nyugati elemzők szerint valutaválság törhet ki Magyarországon

Egyre többet foglalkoznak az európai szakértők a csatlakozás előtt álló országok gazdasági-pénzügyi helyzetével. A minap a Financial Times egyenesen "bukott angyal"-nak nevezte Magyarországot.

Egyre többet foglalkoznak az európai szakértők a csatlakozás előtt álló országok gazdasági-pénzügyi helyzetével. A minap a Financial Times egyenesen "bukott angyal"-nak nevezte Magyarországot.

Árnyaltabban ugyan, de nekünk is megerősítette az egyik legnagyobb német bankház főelemzője, amit egy vezető európai napilapban idéznek tőle, hogy tudniillik, Magyarországon valutaválság törhet ki.

Gregor Eder-t a Dresden Bank főelemzőjét azután hívtam fel Frankfurtban, hogy a Financial Times jó hírű napilap németnyelvű kiadásának egyik cikke Magyarországot hulló gazdasági csillagnak, bukott angyalnak minősítette. A cikk fő riportalanya tehát Eder, a nekünk adott interjúban legnagyobb problémának azt mondta, hogy az európai viszonylatban szinte példátlanul magas kamatok miatt óriási mennyiségben halmoztak fel forintkötvényeket külföldiek, és egyre több és több forintot vásárolnak. E-mögött Eder szerint a mesterségesen magasan tartott kamatok húzódnak meg. Ám amilyen gyorsan bejött, ugyanolyan gyorsan távozhat is a több mint 10 milliárd eurós értékűre becsülhető friss spekulatív tőke és ha ez bekövetkezik, akkor a forint összeomlik.

A riportalany szerint rendkívüli hibákat követtek el Magyarországon a pénzpolitika mindenekelőtt a nemzeti bank irányítói, tavaly ilyenkor tett lépéseik a forint árfolyamának kiszélesítésére, majd a sorozatos kamatemelések kiszámíthatatlanná tették Magyarországot és mind a mai napig ennek a levét issza meg a magyar piac. Bármilyen további lépés a nemzeti bank részéről veszélyeket rejt magában és bármikor beindulhat a forinttól való menekülés - mondta az elemző és a következőket tette hozzá: pillanatnyilag a forinterősödés azzal függ össze, hogy a külföld bizalmat szavazott az új magyar pénzügyminiszter programjának.

Másrészt pedig a magyar forintnak a jelenlegi gazdasági helyzetben az tenne jót, ha árfolyamának mozgását hagynák teljesen kitenni a piaci erőknek, ahogy ez Lengyelországban is sokat lendített a gazdaságon. Egyébként pedig - mondta nekünk a Dresden Bank elemzője - a többi kelet-közép-európai új csatlakozó országnál is hasonlóak a problémák, de egy devizaválság bekövetkeztének kockázatai nálunk a legmagasabbak, de azért nálunk sem érik el az 50 százalékos valószínűséget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?