A felvétel illusztráció.
A rendőrségnek idén is külön figyelmeztetnie kellett a lakosság szerencsésebb, nyaralni induló részét, hogy csak hazaérkezés után posztoljanak tengerpartos fotókat a közösségi oldalukon. Mert a betörők is fent vannak a Facebookon.
Persze nehéz megállni, hogy az ember azonnal meg ne ossza csodás élményeit a nagyközönséggel, és hát van ebben némi magamutogatási szándék is. Mégis megéri az önmegtartóztatás, mert a nyári hónapokban mindig növekszik a betörések száma. Az új motorkerékpárral sem érdemes pózolnunk a közösségi oldalakon, főleg nyaralás előtt... A szomszédok ugyanis ma már nem igazán törődnek azzal, ki mozog a házunk körül – hacsak külön meg nem kérjük őket erre.
A rendőrség továbbá azt ajánlja, keltsünk olyan benyomást, mintha otthon lennénk. Biztos mindenki emlékszik a Reszkessetek, betörők! zseniális jelenetére, amikor a kis Kevin egy komplett kamuházibulit prezentál a leselkedő bűnözőknek, üvöltő zenével, papírmasé figurákkal. Nos, ha ezt nem is tudjuk überelni, ma már vannak berendezések, amelyek egy időre felkapcsolják a villanyt, a rádiót vagy a tévét a szobákban. További lehetőség, hogy a házunkat rákapcsoljuk a rendőrség központi védelmi rendszerére, de ezt kevesen teszik meg, mert pénzbe kerül, ahogy a betörés elleni biztosítás is.
Nem ajánlatos továbbá a lakáskulcsot egy „megbeszélt helyen” hagyni – virágcserép alatt, lábtörlő alatt, nyitott postaládában –, mert a rutinosabb betörők azonnal megtalálják. És ne hagyjunk nyitva egy ablakot sem, inkább érkezzünk haza áporodott levegőjű lakásba, mint kifosztott lakásba.
Nos, nálam nem sok értéktárgyat találnának, a szomszédaim szemfülesek, egyébként meg egész nyáron itthon vagyok, és amikor mégsem, akkor egy hétfejű sárkány vigyáz a lakásra, aki illetéktelen behatolás esetén azonnal tüzet okád. Viszont egyszer késő este becsapódott a bejárati ajtóm és kizártam magam. Egy ismerős átküldte a nonstop lakatos telefonszámát (bizony, nagyvárosokban ilyen is van!), aki kisvártatva megérkezett, fél perc alatt kinyitotta az ajtót, átvette az ezért járó hatvan eurót, aztán jóccakát kívánt – és azt se kérdezte, ki vagyok.
Jó, nyilván nem tűntem gyanúsnak papucsban és otthonkában, de azért mégis gondolkodóba ejtett az eset. Mint ahogy az is, hogy a szomszédok tanácsára két különböző nevet írtam ki a lakásajtóra, hogy úgy tűnjön, többen laknak itt, azaz valaki mindig itthon van. Ilyenkor ritkábban próbálkoznak – hangzott a jó tanács.
A rendőrségi szóvivő azt ajánlja, hogy ha nem feltétlenül szükséges, ne írjuk ki a titulusainkat, tudományos fokozatainkat a lakásajtóra, postaládára, mert ez is csali lehet a betörőknek. Nos, ezzel nem értek egyet, hiszen ma egy kőműves többet keres, mint egy kutató mikrobiológus, vagy egy irodalomprofesszor, de egyébként is feleslegesnek tartom a titulussal való büszkélkedés ezen formáját.
Szóval fő az óvatosság, kedves nyaralók! És ne feledjék: a Büntető törvénykönyv egyik apróbb módosításának értelmében mostantól az van, hogy ha bármijüket ellopják maximum 699 eurós értékben, a tettes – amennyiben elfogják – kizárólag pénzbírsággal büntethető. Amit nem önök kapnak meg, hanem az állam...
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.