<p>Fogadkoztak az uniós vezetők, hogy kellemetlen kérdéseket is feltesznek Medvegyev elnöknek a mai EU–Oroszország csúcstalálkozón a december 4-i orosz választási csalásokkal kapcsolatban. De ez csak színjáték lesz, a nagyérdeműnek szóló.</p>
Nincs többé szeretett király
Szeptember végén. Amikor az állampárt kongresszusán bejelentették, hogy Putyin kormányfő lesz az államfő és Medvegyev államfő lesz a kormányfő. Persze nem így szó szerint, a látszat miatt hozzátették, hogy jelöltlista, meg választások, meg kampány. De mindenki úgy értette, ahogy ők gondolták: a december 4-i parlamenti választáson az Egységes Oroszország, a március 4-i elnökválasztáson meg Putyin tarol – s ezzel további, minimum 14 évre eldőlt Oroszország sorsa.
A hatalom hihetetlen arroganciája, pofátlansága nyilvánult meg ebben. Mintha azt mondták volna, hogy oroszok, le vagytok sajnálva, teljesen fölösleges bármiféle választást tartani, mert én, Putyin, így döntöttem. Ez verhette ki a biztosítékot az apatikus oroszok egy részénél. Ez az Oroszország már nem az az Oroszország, amilyen két évtizede, közvetlenül a Szovjetunió felbomlása után volt. Nagyon sok orosz utazik, világot lát – főleg a városiak –, s egyes adatok szerint ma már több mint 50 milliónyian használják az internetet. Vagyis már nem csak az ismét vaskézzel ellenőrzött állami médiából szerzik információikat. Sérti őket, ha muzsikként, s nem polgárként bánnak velük. Putyin nagy tévedése, hogy ezt nem vette-veszi figyelembe.
Mire lehet számítani? Moszkvában nincs arab tavasz. Nincs forradalmi hangulat. Az Egységes Oroszország meggyengült ugyan, de kormányon marad. Putyin márciusban megnyeri az elnökválasztást, de az lenne számára a legnagyobb pofon, ha megszorítanák, s nem mindjárt az első fordulóban győzne. Az ellenzéki pártok és csoportok fogadkoznak, hogy a tüntetéseket márciusig folytatják. De bírják-e addig szuflával, és mit fog lépni Putyin? Ha azt, amit az arab diktátorok léptek, akkor vesztett. Egy szerencséje van: az orosz ellenzéknek nincs olyan vezéralakja, mint Juscsenko volt az ukrajnai narancsos forradalomnak, s ezt valószínűleg ki is tudja majd használni. Pillanatnyilag úgy tűnik, a maximum, amit az orosz utca elérhet, az, ha Putyin legalább apró lépésekkel elindul az irányítottól valami – jobb szó híján – elfogadhatóbb demokrácia felé. Többet nem lehet tőle várni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.