XVI. Benedek pápa vezetésével vasárnap a Vatikánban megkezdődött a háromhetes Püspöki Szinódus XI. ülésszaka. A zsinat az egyház ősi intézménye, a püspöki szinódus ezzel szemben mindössze négy évtizedes múltra tekint vissza.
Nem zsinat, püspöki szinódus
A püspöki szinódust ezzel szemben VI. Pál pápa alapította 1965-ben, hogy a II. Vatikáni Zsinat által felélesztett püspöki kollegialitásnak folyamatosságot biztosítson. Mindkét fogalom tehát olyan egyházi tanácskozást jelöl, amelyet a pápa hív össze és vezet. A zsinatra a világ valamennyi püspöke hivatalos, a szinóduson azonban helyi püspöki konferenciák képviselői és a megvitatandó kérdések szakértői vesznek részt. Az egyetemes zsinatokon a tanácskozás mellett határozathozatali munka is folyik, a határozatok a pápa jóváhagyása után válnak hivatalossá.
A szinódus a zsinattól különbözően kizárólag tanácsadó szerv, amely általában az egyetemes egyház problémáival foglalkozik, de érintheti a helyi egyházak kérdéskörét is. A pápa választja ki témáját, és dönt arról, milyen összegzés szülessék a püspökök által előterjesztett javaslatok nyomán.
A szinódusnak háromféle ülése lehetséges: rendes ülés – ilyen a mostani is –, amely az egész egyházat érintő kérdésekkel foglalkozik, jelen esetben az eucharisztia a téma; rendkívüli ülés, amely a gyors megoldást igénylő kérdéseket tárgyalja; részleges ülés, amely meghatározott helyi vagy regionális egyházakkal foglalkozik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.