<div>Egy olyan eset, mely során az államhatóság a képviselőivel végigveri a saját állampolgárait, általában kivált valamiféle felzúdulást a közvéleményből. <span style="font-size: 12px;">A Szepsi melletti Somodi romatelepén történtek azonban nem ebbe a kategóriába tartoznak, legalábbis nem a jelenlegi Szlovákiában. </span></div>
Nem szokványos módszerek
A romatelepen történt rendőri beavatkozás, amelynek tucatnyi sérültje van, abba a párhuzamos országba nyújt betekintést a kívülállók számára, amelyről keveset hallani, akkor is csak híresztelések szintjén. A történet egy hangosan átmulatott éjszakával kezdődött, ha lehet hinni a híreknek, a kedélyek csillapítására kiérkező rendőrök kocsiját pedig szétverték a helyi romák. Erre a hatóság napok múltán, „véletlenül“ nagyszabású razziát tartottak a telepen, hatvan rendőr felvonultatásával. A házakat egymás után átkutatták, végül tizenöt személyt előállítottak. Az akciónak több sérültje van, köztük egy csecsemő. Egy vádemelés is született már, a razzia során ugyanis egy roma fejszével támadt egy rendőrre, ráadásul meg is sebesítette. Egyébként ez a rendőrségi akcióhoz kapcsolódó egyetlen konkrét bűncselekmény, hogy pontosan mit kerestek a hatóságok a helyszínen és mennyire voltak sikeresek, nem tudni. A beavatkozásnak lesz némi utójátéka a bíróságokon, emberi jogi szervezetek is felléptek az akció során alkalmazott módszerek ellen, viszont hivatalos, hatósági felvétel híján - amely rejtélyes okok miatt nem készült - nem lehet megállapítani, pontosan milyen módszereket alkalmaztak az intézkedés során. Így a bizonyítékokat összesítve marad a romák állítása, szemben a rendőrök állításával, s mivel egyik csoport sem számít különösebben hitelesnek a közvélemény szemében, mindenki a saját előítéletei és személyes tapasztalatai alapján formál majd véleményt az ügyről. A rendőrségi akció valódi indokairól két forgatókönyv kering. A romák szerint bosszúról és megfélemlítésről van szó, a rendőri értelmezésben szabályos eljárásról, valójában pedig az erődemonstráció egy sajátos példájának lehettünk a tanúi. A rendőri fellépés nagysága és mértéke rámutat arra, hogy mennyire nem működik a szokványos módszerekkel való rendfenntartás és a kommunikáció a romatelepeken. A hatóságok hallgatnak, az esetnek legfeljebb akkor lesz érdemi következménye, ha az országról szóló nemzetközi jelentésekben is felbukkan az incidens, és valakinek magyarázkodnia kell miatta. Eredetileg Peter Pollák romaügyi kormánybiztos feladat lenne, hogy tisztázza és elmagyarázza az ügyet, de abban aligha lesz köszönet. Pollák biztonsági játékot játszik, Robert Fico mellett foglalt állást akkor is, mikor a miniszterelnök a romák nyakába varrta a magas munkanélküliségi mutatókat. Most azt a több alkalommal is hangoztatott kormányzati üzenetet erősítheti, miszerint a nem szokványos probléma nem szokványos módszerek alkalmazását igényli a hatóságok részéről. És ha valami, az biztos, hogy a somodi razzia nem volt szokványos.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.