A szlovák kormány szerdai ülésén nem tett eleget annak a parlamenti határozatnak, amely arra kötelezte, hogy terjesszen a parlament elé a magyar kedvezménytörvény ellen irányuló törvénytervezetet.
Nem lesz szlovák ellentörvény?
A szlovák kormány szerdai ülésén nem tett eleget annak a parlamenti határozatnak, amely arra kötelezte, hogy terjesszen a parlament elé a magyar kedvezménytörvény ellen irányuló törvénytervezetet.
Csáky Pál miniszterelnök-helyettes a kormányülés szerint a külügyi tárca nagyon rövid, civilizált hangnemben megírt anyagot terjesztett a kormány elé.
Ez négy pontban foglalja össze azokat a lépéseket, amelyeket Szlovákia meg kíván tenni.
A szlovák kormány a megállapodás szándékával folytatni akarja a kedvezménytörvénnyel kapcsolatos tárgyalásokat, ugyanakkor a saját diplomácia csatornáin keresztül továbbra is hangoztatni fogja a magyar jogszabályt érintő fenntartásait. Ezzel együtt a szlovák belügyminisztérium kezdeményezni fogja, hogy a területileg illetékes (nyitrai) kerületi hivatal bíróság által vizsgáltassa meg, vajon összhangban áll-e a szlovákiai törvényekkel a szlovákiai közvetítőirodákat működtető Szövetség a Közös Célokért (SZKC) nevű szervezet tevékenysége, s az SZKC alapszabályának megfelelő tevékenységet fejt-e ki akkor, amikor gyűjti és Magyarország felé továbbítja a magyarigazolványokért folyamodók kérelmeit.
A dokumentum negyedik pontja leszögezi: ha ez év júniusáig a magyar és a szlovák kormány között mégsem jön létre megegyezés, akkor a szlovák kormány egy újabb dokumentumban tájékoztatja a parlamentet arról, hogy milyen konkrét lépéseket és milyen törvénytervezeteket kezdeményezett a magyar státustörvény szlovákiai hatásának semlegesítése érdekében - mondta Csáky. A politikus mindenképpen áttörésnek tekinti azt, "amit és amilyen hangnem"-ben szerdán a szlovák kormány elfogadott, jóllehet arra nem számít, hogy a kedvezménytörvény elleni hangnem Szlovákiában egyik napról a másikra megváltozna.
A kormány egyrészt az ellenzéki pártok, másrészt a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) indítványa nyomán foglalkozott a kérdéssel. Megfigyelők szerint a Dzurinda- kabinet "szelídíteni próbálja" az indulatokat, azt azonban nem tudja szavatolni, hogy a KDH képviselői nem kezdeményezik majd, hogy a parlament mégis alkosson törvényt a magyar jogszabály ellenében. Ján Carnogursky kereszténydemokrata vezető már jelezte, hogy az előterjesztés szinte biztos.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.