Nehéz elvágni az internettől az Iszlám Államot

Irak műholdas műsorszolgál-tatókat próbál meggyőzni ar-ról, hogy függesszék fel az Isz-lám Állam ellenőrzése alatt álló területeken az internet-szolgáltatást, s így mérjenek csapást a dzsihádisták haté-kony propagandagépezetére.A szélsőségesek propagandája nagyban támaszkodik a közösségi médiára.

Irak műholdas műsorszolgál-tatókat próbál meggyőzni ar-ról, hogy függesszék fel az Isz-lám Állam ellenőrzése alatt álló területeken az internet-szolgáltatást, s így mérjenek csapást a dzsihádisták haté-kony propagandagépezetére.

A szélsőségesek propagandája nagyban támaszkodik a közösségi médiára. A honlapok ugyan igyekeznek korlátozni az Iszlám Állam hozzáférését szolgáltatásaikhoz, de ez folyamatos macska-egér játékhoz hasonlít. Az iszlamisták újra és újra feltűnnek más-más felhasználói fiókok segítségével és teszik közzé videóikat, amelyeken a kivégzéseket mutatnak be, vagy az általuk megszállt területeken zajló életről zengenek dicshimnuszokat.

„Lopják az internetet”

Bagdad abban látja a megoldást, ha lekapcsolják a terroristákat az internetről. A mobiltelefon és mobilinternetes hálózatok jelentős része már nem működik a dzsihádisták ellenőrzése alatt álló iraki területeken. A szélsőségesek ezért műholdas vevőkészülékeket használnak, vagy illegális, mikrohullámú vevőberendezéseket, hogy rákapcsolódhassanak a kormányerők kezén lévő területeken működő széles sávú hálózatokra. Ám a műholdas internetszolgáltatók nem akarják magukra vállalni a végfelhasználók ellenőrzését és azonosítását. Emellett az Iszlám Állam ellenőrizte terület is állandóan változik, valamint a közvetítők bonyolult hálózata nagyon megnehezíti annak meghatározását, hogy ki ad internetes hozzáférést a szélsőségeseknek.

Kurd világháló

Iraki illetékesek elmondták: már egyeztetnek a műholdas szolgáltatókkal, és pozitív visszajelzéseket kaptak, de az eljárás bonyolult és több időre van szükség. Ha sikerülne elvágni a dzsihádistákat a műholdas internettől, a szervezet még így is rendelkezne hozzáféréssel olyan illegális hálózatokon keresztül, amelyeket üzletemberek közvetítőkön keresztül építettek ki az észak-iraki Kurdisztán autonóm területen, Dahukban, Kirkukban, és Erbilben. Az autonóm Kurdisztán és az iraki központi kormányzat is betiltotta az olyan internetes hozzáféréseket, amelyeket a dzsihádisták használhatnának fel, de ennek nehéz érvényt szerezni. Mindez hatalmas erőforrást, tudást és szakértelmet igényelne, amellyel sem Bagdad, sem a kurdok nem rendelkeznek – közölte egy szakértő.

Morális kérdéseket vet fel ugyanakkor, hogy ha az Iszlám Állam kezén lévő területeket lekapcsolják a hálózatról, azzal a területen élő civilek hozzáférését is elveszik, miközben sokan az internetet használták arra, hogy beszámoljanak az őket ért szenvedésekről.

Fogyó sereg

Az amerikai kormány becslése szerint ötezerre nőtt az Iszlám Állam tagjainak száma Líbiában, de Irakban és Szíriában már kevesebben vannak. A korábbi 30–33 ezerhez képest 19–25 ezerre csökkent a számuk. Az AP amerikai hírügynökség úgy vélte, a titkosítás alól feloldott, legújabb adatok alátámaszthatják katonai parancsnokok és védelmi tisztségviselők legutóbbi nyilatkozatait arról, hogy az Egyesült Államok vezette terrorellenes koalíció légi csapásai mindkét közel-keleti országban hozzájárulnak az Iszlám Állam térvesztéséhez. A csökkenés azonban magyarázatot adhat arra is, hogyan emelkedett 2–3 ezerről 5 ezerre a Líbiában harcoló dzsihádisták száma. Egy washingtoni kormányzati tisztségviselő azt mondta, hogy az iraki és szíriai katonai műveletek az Iszlám Állam számos tagjával végeztek, és megnehezítették a terrorcsoport számára a terjeszkedést és új tagok toborzását. Ennek eredményeként néhányan inkább a káoszba süllyedt észak-afrikai országba utaztak.

Dzsihádistaszámlálás

A Pentagon munkatársa hozzátette: mivel az Egyesült Államok és szövetségesei egyre több szárazföldi katonát telepítenek a térségbe és egyre több megfigyelő eszközt lőnek fel a légtérbe, a hírszerzés pontosabban meg tudja állapítani a dzsihádisták számát. Az Iszlám Államnak Líbiában sikerült ellenőrzése alá vonnia a Tripolitól 450 kilométerre keletre fekvő Szirt térségét. John Kerry amerikai külügyminiszter a líbiai olajkincsekre utalva úgy nyilatkozott, az utolsó, amit szeretnének látni, hogy a hamis iszlám kalifátus több milliárd dollárt érő olajbevételekhez jusson. Ám a terrorellenes szövetség egyelőre nem fontolgatja itt a katonai beavatkozást, az egységkormány létrehozásával akarnak elérni stabilitást Líbiában. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?