Néhány szó a pedagógusbérekről

<p>A tanárok szeptember eleji munkabeszüntetése a legvalószínűbb eredménnyel ért véget: mind a társadalom, mind a miniszter elismerte a pedagógusok óhajának jogosságát, ellenben a pénzügyminiszter egyértelműen kijelentette, erre nincs keret.</p>

Valamelyik félnek engednie kell, és valószínűleg ezek a tanítók lesznek. Félévkor alighanem lesz még egy sztrájk, de forrásokat akkor sem találnak. Hogy ne veszítse el az arcát, Dušan Čaplovič valószínűleg kiharcol extra prémiumot, komplex bérrendezést viszont ő sem tud kilobbizni. Igen, lobbizni, ugyanis pénzt mindig lehet találni, lásd például stadionépítést. A helyzet pikantériája, hogy a sportügyek is az oktatási tárcához tartoznak.

Ma a pedagógustársadalom jóval differenciáltabb, mint a 80-as években, és az oktatás színvonala sem egységes. Nagyok a tudásbeli különbségek a diplomák mögött, de a pedagógusok munkájának minősége között is. Nem érvényes az a berögződött állítás se, hogy a vidéki iskola gyengébb. Az informatikai segédeszközök mindennapivá válása és olcsó beszerezhetősége óta egy nyolc-tíztanulós falusi osztályban hatékonyabban lehet oktatni, mint egy százhallgatós egyetemi szemináriumon. Persze a tanítói pálya igazi kihívása az, miként állja meg a diák a helyét az életben. Egy bértáblás rendszerben ezt szinte lehetetlen megfelelően értékelni.

A pedagógusok juttatásait elemezve nem szabad megfeledkezni a nyári kéthavi, illetve a téli és tavaszi szünetekről. Ez minden tanítóra érvényes bónusz. Ám a szakválasztás differenciál, hiszen egy nyelvtanár vagy egy matematikus könnyebben vállal magánórát, mint egy tornatanár, aki viszont nem javít dolgozatokat, teszteket. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a felsőoktatásban dolgozók státushalmozását, amelyből viszont ők nem engednek, holott ez befolyásolja az oktatás színvonalát.

A pedagógusok igazságos bérezése tehát szinte megoldhatatlan. Egyik út lehet a magántőke beengedése, de valószínűbb, hogy mélyülni fog a belső szakmai differenciálódás, a harc a jobban fizetett és jobb munkakörülményeket nyújtó intézményekben való állásokért. A tanárok anyagi biztonságának elérése, a pedagóguspálya régi fényének visszaadása a távoli jövőbe veszik. Sajnos sokáig lesz még érvényes az a mondás, hogy az ember nem pénzért megy tanárnak.

Horbulák Zsolt

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?