Most van csak miért sírnia Argentínának

ÖSSZEFOGLALÓAz argentin szurkolók nehezen emésztették meg, hogy futballcsapatuk vereséget szenvedett Németországtól, így csak az ezüstérmet akaszthatták Messiék nyakába. Buenos Airesben a szurkolók összecsaptak a rendőrökkel, gumilövedékeket és vízágyút is be kellett vetni.

ÖSSZEFOGLALÓ

Az argentin szurkolók nehezen emésztették meg, hogy futballcsapatuk vereséget szenvedett Németországtól, így csak az ezüstérmet akaszthatták Messiék nyakába. Buenos Airesben a szurkolók összecsaptak a rendőrökkel, gumilövedékeket és vízágyút is be kellett vetni. Nem kizárt, hogy a drukkerek a kudarc feletti bánatuk mellett a világbajnokság idején elfojtott elkeseredésüket is levezették. A 20. század első felében a világ legfejlettebb államai közé tartozott Argentínának napjainkban milliárdokra volna szüksége ahhoz, hogy elkerülje az újabb pénzügyi összeomlást.

A halálos áldozatokkal járó zavargásokba torkolló, kivándorlási hullámot kiváltó, belpolitikai káoszt okozó 2001–2002-es államcsőd rettentő terhét máig cipeli Dél-Amerika második legnagyobb gazdasága. A közel 100 milliárd dolláros külföldi adósság törlesztését megtagadó ország a gazdaságtörténet legnagyobb államcsődjét produkálta, és azóta is voltaképpen vergődik, mivel a nemzetközi pénzügyi források bezárultak előtte. Buenos Aires a névérték alig felén átütemezett adósságát a saját jegybanki tartalékaiból finanszírozza, így a tartalékok is fokozatosan elolvadtak. Egyébként a kormány előszeretettel nevezi „keselyűknek” a hitelezőit, és már többször előfordult, hogy megtagadta a fizetést.

Cristina Fernández de Kirchner, Argentína államfője tegnap bevallotta, egyetlen vb-mérkőzést sem látott. Az elhunyt férjétől az elnöki posztot „megöröklő” Kirchner azonban ennél merészebb húzásokra is képes: 2008-ban egyetlen tollvonással államosította a magánnyugdíjpénztárakat, az általuk kezelt 24 milliárd dollárt átcsoportosította a költségvetésbe, ám ez sem segített. Emellett hogy megfékezzék a tőkekiáramlást az országból, a kormány kötelezővé tette, hogy aki dollárt akar vásárolni külföldi útjához, jelentkeznie kell az adóhatóságon, ahol végtelenül hosszú sorok várnak rá... Természetesen Buenos Aires harcban áll a Nemzetközi Valutalappal (IMF) is, az utóbbi azzal vádolja az országot, hogy durván meghamisítja az inflációs adatokat.

Az elszegényedett állam számára nemrégiben jött a feketeleves: június 16-án az amerikai Legfelsőbb Bíróság elutasította fellebbezését egy, az adósság nagyságából nem engedő amerikai befektetői csoporttal szemben. Így 1,33 milliárd dollárt (plusz a kamatokat) kell kifizetni a hitelezőknek július 30-ig. Argentínát komoly veszély, esetleg államcsőd is fenyegeti, ha nem lesz megegyezés. Vagyis ez az igazi tragédia, nem az elbukott döntő. (shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?