<p>A meglepő választási eredmények izgalmas és veszélyes kanyarokat hozhatnak a brit belpolitikában. És mivel meghatározó uniós tagállamról van szó, bármit tesznek Londonban, ránk is hatással lesz. Olyan ez, mint egy európai pókháló: bármelyik ponton rángatják, az egész beleremeg.</p>
Most kezdődik az igazi londoni aknamunka
A konzervatívok legyőzték a munkáspártiakat, mivel gazdasági eredményeik, a munkanélküliség csökkenése és a világgazdasági környezethez képest stabil mutatók meggyőzték a választókat. Többen mentek el szavazni, mint legutóbb, összesen a választók 61 százaléka. A brit választási rendszer bizonyos szempontból nagyon egyszerű: nincs lista, csak egyéni választókerületek. Aki ott nyer, az megkapja a 650 hely egyikét Londonban. Nincs kompenzáció. Aki a vereséget szenvedő jelöltre szavazott, annak a voksa elveszik. E rendszer most olyan parlamentet eredményezett, ahol a skót nacionalisták egy-egy képviselői széke körülbelül 25 ezer szavazatot ért, míg az egyetlen radikális jobboldali (UKIP) képviselői hely tulajdonképpen közel 4 millió választó akaratát tükrözi – csakhogy nekik kizárólag egyetlen körzetben futott be a jelöltjük.Ez a választási rendszer régi, de egyszerű: meghagyja a személyes kapcsolatot a képviselő és a körzet választói között. Kapitalista szellemben csak a legjobb juthat be, a listáról nem ejtőernyőznek a parlamentbe ismeretlen és adott esetben politikacsinálásra alkalmatlan pártkegyeltek. Bár a választók politikai térképét a parlament kevésbé tükrözi, mint listás választásnál, épp a mostani eredmény mutatja, hogy a kormányzati stabilitás így is megteremthető. Az uniós tagságról szóló népszavazást eredetileg 2017-ig ígérte Cameron miniszterelnök, most már a jövő évet mondogatja. Cameron célja az lehet, hogy minél hamarabb túlessen ezen a nehéz referendumon, de közben elég időt hagyjon magának, hogy Brüsszelben elérjen néhány látványos kompromisszumot, és ezzel a szavazóinak – és nem utolsó sorban a nagyipari és pénzpiaci támogatóinak – kedvező képet mutasson fel az unióról. A konzervatív padsorokban ugyanakkor nagyon erős az euroszkeptikusok köre, így könynyen helyzetbe hozhatják magukat. Vagyis Cameron belső frakcióellenzéke az egyik legveszélyesebb szereplő ebben a játékban. Az uniós munkavállalók és a harmadik (unión kívüli) országból érkező bevándorlók ügyében biztos, hogy lesznek módosítások a szociális ellátórendszer juttatásai körül. Lesz, ahol hosszabb kivárási időt írnak elő, máshol csökkentik az összeget. Az uniós polgárokat nem lehet negatívan megkülönböztetni, így nem lesz könnyű dolga a brit kormánynak, ha jogszerűen akar eljárni. A juttatások nagy része egyébként az alacsony jövedelmű, kékgalléros munkavállalókat érinti. Érdekes módon számos juttatást többen vesznek fel az egykori gyarmatokról érkező bevándorlók közül, mint a „hírhedt” kelet-európai munkavállalók. Politikailag azonban nehéz lesz eldobnia a „keleti kártyát” Cameronnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.