Hetek óta egymás mellett díszelegnek a koszorúk, a mécsesek és a műanyag töklámpások a boltok polcain. Igazi globalizációs multikultúra ez, ki-ki választhat, mit ünnepel. Csak arra vigyázzunk, ne keveredjen össze a kettő a gyerekek fejében!
Mit is ünneplünk?
A Valentin-nap mellett ez a másik, Amerikából begyűrűző nagy üzlet, több csokigyártó cég már nálunk is piacra dobta például a cukorkával és csokival teli töklámpásokat. A halloween eredetéről az átlagfogyasztó alig tud valamit, de ez persze nem zavarja a kereskedőket, fő, hogy fogyjanak a mókás kiegészítők.
Az ünnepek hátterének megvilágítása a szülők és a pedagógusok dolga. Az egyik iskolában például az angoltanár szervezte a tornatermi diszkót halloween ünnepére. A srácok beöltözhettek csontváznak, boszorkánynak, szellemnek, szóval alaposan tanulmányozhatták ezt a kelta eredetű angolszász hagyományt. Pár nap múlva pedig felkerekednek a szülőkkel, hogy gyertyát gyújtsanak a temetőben.
A pszichológusok szerint óvodáskorban kezdenek el érdeklődni az iránt, mit is jelent a halál, és nyolc-kilenc éves korukra tanulják meg, hogy ez egy visszafordíthatatlan dolog. Természetesen kíváncsiak rá, mi történik az elhunyttal a halál után. Ha nem vagyunk vallásosak, elmesélhetjük nekik, hogyan gondolkodtak erről a különböző kultúrák, például a kelták, görögök, egyiptomiak. Ezek a mítoszok izgalmasak a gyerekek számára, tágabb rálátást biztosíthatnak a halál témájára, ráadásul így helyre tehetjük a halloweent is.
Ha a gyerekek csak „jelen vannak” a fényárban úszó temetőben, gyújtogatják a gyertyákat, figyelik a tömeget, akkor izgalmas kirándulásként élik meg az egészet, és nem biztos, hogy különbséget tudnak tenni az iskolai halloweenes diszkó és a halottak napja között. Az pedig végképp összezavarja a kis lelküket, ha sírni látják a felnőtteket ebben a gyertyafényes buliban.
Érdemes felkészíteni őket, főleg, ha nem ismerhették személyesen azokat, akiknek a sírjaihoz indulnak. Meséljünk nekik róluk! Mondjuk el, milyen emberek voltak, mit szerettek csinálni, milyen korban éltek! Elevenítsünk fel régi családi történeteket! Mert úgy tűnik, a srácok kezdik egyre jobban megszeretni a halloweent, és a halottak napi ünnepkör részének tekintik.
Nálunk leginkább a töklámpás készítése terjedt el, amelynek belsejében szintén gyertya vagy mécses ég, csakúgy, mint a sírokon. Egyre több helyen rendeznek jelmezes halloweeni bulikat, és a gyerekek imádnak beöltözni, imádják a minél ijesztőbb arcfestést. Az édességkéregetős házról házra járás szerencsére nem tudott gyökeret verni nálunk, úgyhogy egyelőre nem kell attól tartanunk, hogy a srácok egy vödörnyi csokival érkeznek haza a falubeli portyázásról, mint húsvétkor. Felesleges eltiltani őket a halloween ünneplésétől, hiszen megvan az ideje a vigasságnak is. De fontos, hogy mindkét ünnepet a helyén kezeljük, és a gyerekek is tudják, mi a különbség köztük.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.