Budapest, 1992. augusztus 19-21, Magyarok III. Világtalálkozója. Korszakos jelentőségű esemény, írtam le akkoriban kiküldött tudósítóként.
Mindig magyarul?
De az olyan képmutató, ugyanakkor, paradox módon, zsigerből diszkrimináló szolga-magatartástól is ideje lenne már megszabadulni, mint amilyet azon a világtalálkozón szintén megtapasztalhattunk, külhoni magyarként Magyarországon járva, nem először. Augusztus 20-án este, a tűzijáték megkezdése előtt autóbuszokban kanyarogtunk felfelé az egyik budai magaslatra, ahonnan majd jól láthatjuk az égboltra robbanó hatalmas, színes csillagvirágokat. Besötétedett, mire felértünk a csúcsra, ott a vezérbusz sofőrje egyenesen célba vette az ungarische módra népiesch díszbe öltöztetett vendéglő bekerített parkolóját, melynek rácsos kapuját pincér sietett hajlongva kitárni előttünk. Erre nem számítottunk, vacsora nem szerepelt a programban. Már éppen hajtottunk volna át a kapun, mikor a pincér hirtelen álljt parancsolt, felismervén, a busz magyar, és magyar szófoszlányok szüremlenek ki belőle. „Na, tűnjenek innen, de gyorsan! – kiáltotta. – Német buszokat várunk, német vendégekkel. Ott lejjebb van elég hely!” Valóban, volt.
A durva stílus, a megalázó hangnem ugyan sértett, de nem döbbentem meg. Bizonyos történelmi előzmények és kevéske szociológiai ismeret birtokában akkor sem szoktam, ha odaát lecseheznek, leszlovákoznak. Legfeljebb ennek egyik-másik változatán kapom fel a fejem, mint most augusztusban – tizenhárom évvel a Magyarok III. Világtalálkozója után, tizenkét évvel a Duna Televízió indulása után stb. A fürdőjéről híres magyarországi város egyik panziójában három napot töltöttünk családi körben. „Maguk mindig magyarul beszélnek egymás között?” – érdeklődött egyik alkalommal a panzió elegáns, intelligens tulajdonosnője. Mindig – válaszoltuk, de miért tetszik kérdezni. „Mert Szlovákiában laknak.” Mondhattam volna erre, otthon a bennünket nem ismerő szlovákoktól kapunk efféle kérdéseket, ehelyett történelmi kiselőadásba kezdtem, még Losoncig sem jutottam azonban, amikor a hölgy közbevágott és visszatért eredeti témánkhoz: üres szoba híján, kérésünkre beleegyezett abba, hogy a nejemmel gyermekeink lakosztályában töltsünk még egy éjszakát, ott alakítva ki fekvőhelyet ülőgarnitúrából, strandmatracból. „Szívesen adok párnát, takarót” – tette még hozzá igazi vendéglátóhoz illőn, és végképp nem azért, mintha határon túli magyar mivoltunkat akarta volna megtisztelni ezzel a gesztussal. Melyet megköszöntünk, mi is, ahogy vendéghez illik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.