Mindenki nyerhet

<p>Nem meglepetés, hogy a koalíció ismét válságban van, ezúttal egy elvont, absztrakt téma miatt. Szlovákiában a politika iránt nagyon mérsékelten érdeklődő laikusoknak esélyünk sincs megérteni Iveta Radičová kormányának gondjait. Azt viszont olvassák és átérzik, hogy a kisszebeni önkormányzat a KDH által elfogadott törvény lehetőségeivel élve betiltotta a nyerőgépeket. Méghozzá azért, hogy fellépjen a szerencsejátékok ellen.</p>

A tiltás helyes lépés , az állam által szorgalmazott indokolt megoldás a játékfüggő, társadalmilag elesett rétegek problémáinak megoldására, vagy sokkal inkább az emberek magánszférájába való jogtalan beavatkozás? Elképzelhető, hogy végül az Alkotmánybíróság fog döntést hozni a kérdésében. Azt nehezen lehet vitatni, hogy a kereszténydemokraták politikusai egy olyan problémára találtak megoldást, ami helyi szinten komoly gondokat okoz.
A nyáron elfogadott törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy az önkormányzatok betilthassák területükön a különféle szerencsejátékok űzését, 2013-tól pedig az ország egész területén kitiltják a nyerőgépeket a kocsmákból. A játéktermekben elhelyezett gépek beállításait is megváltoztatják, hosszabb idő telik el például az egyes menetek között, hogy a játékos józanabbul tudjon mérlegelni. A KDH a javaslattal elsősorban a szociálisan elesetteken próbál segíteni. A kereszténydemokraták szerint ugyanis a játékfüggőség családokat rombolhat szét, ezért fel kell lépni a (jellemzően szociális segélyüket) nyerőgépekbe ölő személyek ellen – akár úgy, hogy egyszerűen nem tudnak majd hol játszani, hobbijuk költségesebbé és időigényesebbé válik.

A kezdeményezés nem csak a nyerőgépeken komoly profitot termelő kocsmák üzemeltetőinek nem tetszik, felvet bizonyos, az állam szerepével kapcsolatos aggályokat. Mennyi joga van a hatóságoknak beleszólni abba, hogy ki hol és mire költi el a pénzét? Felszámolja a szerencsejáték-függőséget, vagy éppen a játéktermek létével kapcsolatba hozott bűnözést és közbiztonság-romlást egy olyan intézkedés, ami nem közvetlenül megoldja a problémát, csak azon településekre hárítja, akik nem akarják vagy nem tudják korlátozni a szerencsejátékokat?
Azt, hogy mennyire lesz sikeres a szigorítás, nem tudni. Egy dolog egészen biztos: a Szlovákiában elfogadott javaslat sokkal következetesebb, mint a Magyarország által szorgalmazott, Lázár János nevéhez köthető kezdeményezés. Ugyanis Budapest a szerencsejátékok ellen való fellépés címén egyszerűen csak radikálisan megemeli a nyerőgépek után fizetendő illetékeket. Nincs meghosszabbított játékidő, nincs abszolút tiltás, csak több sarc. Akkor már inkább a KDH javaslata.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?