<p>Hivatalosan is bejelentette az SaS, hogy egyedül, nem koalícióban indul a tavaszi választásokon, Ondrej Dostál meg afféle bokrétaként kerül a kalapjára. Jobboldali választási koalícióról itt már szó sincs.</p>
Mindenki külön
Hogy pontosan min bukott el a pár hónapja meglebegtetett OĽaNO– SAS–NOVA egyezség, melyhez valamilyen formában az MKP is társulhatott volna, csak a pártok vezetői tudják megmondani. A legvalószínűbb, hogy mindenki készíttetett felméréseket a közvélemény-kutatókkal, és akárhogy számoltak, kiderült, hogy többet veszítenének a vámon, mint amennyit nyernének a koalíció révén. Bár ebben a pillanatban ez a döntés nem tűnik annyira súlyosnak, mégis komolyan befolyásolhatja a 2016-os választás eredményét. A Sieť, a KDH és a Híd vezetői, ki intenzívebben, ki kevésbé, de próbálják összehozni a másik jobboldali koalíciót, amely a Smer valódi kihívója lehetne, és akár képes is lenne legyőzni. Ám ennek a koalíciónak a jövője is kérdéses, sőt egyre valószínűtlenebb. Ezzel párhuzamosan az OĽaNO körül csoportosuló kisebb, a választási küszöb környékén vagy alatta tanyázó pártok célja a szavazatmaximalizálás, illetve az elveszíthető szavazatok minimalizálása lett volna. Az SaS bejelentése ennek tett keresztbe. Így szinte biztos, hogy Matovič és Lipšic sem lesznek a jobboldal vezérei, amire a nyáron még nagyon készültek. Az SaS elnöke, Richard Sulík szerint ehhez a koalícióhoz leginkább egy kívülről érkező vezető kellett volna. Vagy nem sikerült megtalálniuk, vagy nem sikerült vele (róla) megegyezni. Szlovákiában 2010 óta senki más nem jut a jobboldali politikusok eszébe, mint Iveta Radičová, aki remek elméleti szakember, de két év kormányzás után láthatóan nagyon elege lett a politikából és a politikusokból. Így azok magukra maradtak, és egymással kellene kiegyezniük, amire bő három éve képtelenek. Ennek a folyamatnak volt fontos mérföldköve a tegnapi bejelentés. A szlovák jobboldali választók némileg bölcsebbek a politikusaiknál, és valószínű, hogy ebben az atomizált formában nem szavaznak nekik akkor bizalmat, ami elég lenne Robert Fico legyőzéséhez. Az SaS és a Dostál vezette OKS megegyezése külön kellemetlen az MKP számára, mert Berényiék is szívesen látták volna Dostálékat. Ha számottevő szavazatot nem is hoztak volna, némileg csökkentették volna az MKP rendszeren kívüliségét. Az SaS-szel kötendő, nyáron meglebegtetett koalícióra pedig hatványozottan igaz lett volna ez, bár azt senki sem tudta pontosan, mit szóltak volna az MKP szavazói ehhez a leginkább technikainak nevezhető koalícióhoz. Ám a tegnapi bejelentés után ez már nem is érdekes.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.