Három héttel a New York-i és washingtoni merényletek után az amerikai és európai antiterrorista szolgálatok által indított, példátlan méretű nyomozás során több száz olyan gyanúsítottat vettek őrizetbe, aki kapcsolódik Oszama bin Laden hálózatához.
Minden idők legnagyobb nyomozása folyik
Három héttel a New York-i és washingtoni merényletek után az amerikai és európai antiterrorista szolgálatok által indított, példátlan méretű nyomozás során több száz olyan gyanúsítottat vettek őrizetbe, aki kapcsolódik Oszama bin Laden hálózatához.
Interpol: a nemzetközi szervezet szeptember 25-én „piros” (elsőbbséget élvező) letartóztatási parancsot adott ki az egyiptomi Ajman al-Zavari ellen, akit Oszama bin Laden jobbkezének tekintenek.
Egyesült Államok: 352 személyt vettek őrizetbe, a hatóságok ezenkívül 392 olyan személyt akarnak kihallgatni, akiről feltételezik, hogy információt tudnak szolgáltatni. Legalább 6 személyt New Yorkban „anyagi tanúként” tartanak fogva, vagyis hosszabb ideig tartanak előzetes letartóztatásban. Közülük a Chicagóban őrizetbe vett 34 éves Nabil al-Marabról feltételezik, hogy ő tartotta a kapcsolatot bin Laden szervezete és az Egyesült Államokba beszivárgott légi kalózok között.
Anglia: a brit ügyészség szeptember 28-án először mutatott ki közvetlen kapcsolatot a merényletek és egy Angliában letartóztatott, Lotfi Raiszi nevű, 27 éves algériai pilóta között. Az ellene a vád, hogy „ő volt a kiképzője egyes, a géprablásokért felelős pilótáknak”. Ugyancsak kihallgattak és egyes esetekben őrizetbe vettek tucatnyi más személyt is. Közülük van az algériai Kamel Daudi, akiről a francia igazságszolgáltatás azt gyanítja, hogy tagja a párizsi körzetben nemrég leleplezett iszlámista szervezetnek. Őt szeptember 29-én kiadták Franciaországnak.
Németország: a szövetségi ügyészség két nemzetközi elfogató parancsot adott ki. Az egyik keresett személy egy 29 éves jemeni, Ramzi Binalsibh, a másik egy 26 éves német–marokkói férfi, Szaid Bahadzsi. Feltételezik, hogy három géprablónak ők voltak a cinkosai. Szeptember 29-én vizsgálat kezdődött három személy ellen, akik Wiesbadenben éltek. Azzal gyanúsítják őket, hogy egy „terrorista társaság” keretében merényleteket akartak elkövetni Németországban. A szövetségi ügyészség Hamburgban is vizsgálatot indított „arab származású személyek egy csoportja ellen”, mert feltételezik, hogy „terrorista hálózathoz” tartoznak.
Franciaország: hét személyt vettek őrizetbe azzal a gyanúval, hogy iszlámista aktivisták. Ezek a letartóztatások kapcsolódnak a múlt héten Belgiumban előállított tunéziai, Nizar Trabelszi és a Hollandiában letartóztatott Jerome Courtellier nevezetű francia ügyéhez: ezekről az iszlámista aktivistákról azt feltételezik, hogy merényletet készítettek elő az Egyesült Államok párizsi nagykövetsége ellen.
Spanyolország: felgöngyölítették a GPSC – Ima és Harc Szalafista Csoport – egyik „terrorista sejtjét”, amely hat algériaiból áll, és kapcsolódott bin Laden hálózatához.
Görögország: a rendőrség megfigyelés alá helyezett tíz személyt, mert azt gyanítják, hogy kapcsolatban álltak bin Laden hálózatával.
Belgium: két feltételezett iszlámistát fogva tartanak. Letartóztatásuk alkalmával vegyi termékeket tartalmazó készletet fedeztek fel.
Bosznia: az SFOR két szaúdit és két boszniait tartóztatott le azzal a gyanúval, hogy iszlámista terrorhálózatokkal állnak kapcsolatban.
Peru: a rendőrség letartóztatott három, arab országokból érkezett személyt, mert valószínűleg egy Peruban, Argentínában, Bolíviában és Chilében működő nemzetközi terrorista szervezethez kapcsolódtak.
Fülöp-szigetek: letartóztatták a szélsőséges Abu Szajjaf muzulmán szervezet egyik legfőbb vezetőjét, akiről gyanítják, hogy kapcsolatban áll Oszama bin Laden mozgalmával, és őrizetbe vettek több külföldit, akinél bombát találtak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.