Mindannyiunk felelőssége fújni a sípot

<p>Whistleblower? Sípfújó? Egyik szó sem nagyon ismerős felénk. A betyárbecsületet annál többször halljuk. Egy káros társadalmi szokás levetkőzése még hátravan.</p>

Az angolszász kultúrából ismert sípfújó személy az, aki beszámol egy adott szervezetben elkövetett visszaélésről. Egy zárt közösségben tehát történik valami erkölcstelen, törvénytelen dolog, lehet ez család vagy munkahely, amelyről mindenki tud, de senki sem emeli fel a szavát. Ám vétkesek közt cinkos, aki néma. A sípfújó az, aki kiáll a meghurcolt társa igazáért, a többiek passzív ellenállásával szemben is. Ez történhet a sajtóban, a főnökhöz, bírósághoz vagy más hatósághoz fordulva. A sípfújót az érintett szervezet gyakran megpróbálja elnyomni, megfélemlíteni; vagy a megfelelő törvényhelyen megtámadni.

Lezáratlan vita dúl például arról, hogy a Julian Assange-nak segítő Chelsea (Bradley) Manning amerikai katona hazaáruló-e vagy sípfújó? Azzal, hogy nyilvánosságra hozott egy bagdadi videófelvételt, amelyen egy amerikai katonai helikopterről több ártatlan irakit agyonlőnek, megszegte a hadsereg számos szabályzatát, miközben amiről lerántotta a leplet, brutális háborús bűncselekmény. Egy a sok közül, amelyekre rámutattak az anyagai.

Ehhez képest most évtizedekre elítélték és börtönben ül.

A sípfújók dilemmája nem egyszerű: gyakran a saját életüket is kockáztatják azért, hogy valamit a közösségük, a társadalom tudomására hozzanak.

Közép-Európában magát a szót sem tudjuk rendesen lefordítani, mert az ilyen embert a magyar legtöbbször árulónak, besúgónak, spiclinek nevezi. A betyárbecsület egészségtelen térnyerése alighanem a régió történelméből fakad. Hogy állhat a „becsület” szó egy olyan jelentés mögött, amely ma szemhunyást feltételez törvénytelenségek felett? A most épülő demokráciákban ez nem lehet érvényes kiindulási pont, és le kell számolni vele.

A társadalmi érdek létező érdek. A be nem jelentett visszaélés további számtalan visszaélést szül. Legyen szó a szomszédban zajló családon belüli erőszakról, hatósági korrupcióról, médiában az információ tudatos manipulálásáról, vagy akár az iskolai csalásról. Miért kellene a gyereknek hallgatnia a puskázásról, ha kitartó tanulás árán szerzi meg azt az érdemjegyet, amelyet a padszomszédja csalással hoz össze? Miért érné meg a társadalomnak erre szocializálni a gyerekeket, bátorítani őket a csalásra? Ha az ezeket elkövető diákoknak, embereknek, vezetőknek az a kockázat villog a szeme előtt, hogy elkaphatják őket, máris máshogy dönthetnek. És az érintettek, áldozatok, versenytársak közreműködésével sokkal hatékonyabban felderíthető minden.

Belefújni a sípba – nagyon kényelmetlen, nehéz döntés. Néha azonban bele kell fújni, ha a pályán szabálytalanságot látunk.

A szerző külpolitikai szakértő

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?