Németország belefogott tavaly az első Nemzetbiztonsági Stratégia elkészítésébe. A feladat nehéznek bizonyult, mert bár decemberben, egy év készülődés után a külügyminiszter benyújtott egy munkaanyagot, azt lesöpörték az asztalról.
Milyen lesz az új német stratégia?
Európa keleti végén Ukrajna ég. Az oroszok a konvencionális háború mellett pedig az alvó ügynökök felébresztésétől kezdve a gazdasági hadviselésen át a radikalizáció finanszírozásáig a legváltozatosabb módszerekkel igyekeznek az európai stabilitást és egységet aláásni. Nem teljes sikerrel, de dolgoznak kitartóan. Ezt éppen Berlinben látták kevéssé, mert érdemben 2017-től indították újra az oroszokra is fókuszáló kémelhárítást.
Hogy miért? Mert a fukuyamai „demokráciák győzelme” illúzió annyira beette magát az akkori döntéshozók fejébe, hogy leépítették az elhárítást. Bő két évtizedre. Teljesen hihetetlen naivitás, aminek az ára, hogy a háború kezdetén is a legmagasabb szinteken lehettek beépülve orosz ügynökök és informátorok, legutóbb éppen a karácsony előtti napokban vittek el egyet a titkosszolgálatok egy magasabb pozíciójából.
Németország nemcsak ezt a nehéz hátizsákot cipeli, hanem egy háromszínű koalíció próbál új irányokat is jelölni a 21. századra. Ez önmagában sem kicsi feladat, mindenki küzd azzal, hogy mely trendeket tekintse tartósnak, és mi az, ami csak füst. Az viszont tény, hogy a három kormánypárt – a szocialisták, a zöldek és a liberálisok – egészen elképesztően széthúznak épp a kül- és Európa-politikában.
Míg a zöldek héják, és kemények az orosz–kínai vonalon, a szocialisták alapvetően a Willy Brandt-féle Ostpolitik szellemi örökösei, akik Oroszország felé sokáig a legnyitottabbak voltak. Scholz ebben nem a legpuhább a pártban, sőt; de Baerbrock (zöld) külügyminiszter asszonyhoz képest a pártja nagyon mást gondol. A liberálisok pedig az Európa-politikát szűkítik le, hiszen a leginkább elleneznek mindenféle közös finanszírozást, adósságvállalást és egyebet.
Ilyen konyhában kéne lefőzni a következő stratégiát. A három különböző súlycsoportú szakács három különböző receptet néz, miközben lassan odaég az olaj a serpenyőben. Nem könnyű, viszont muszáj lesz valamit kihozni, mert eközben nemcsak Párizs, hanem az uniós tagok jó része is Berlinre vár, hogy stabil irányba állhasson az unió ezekben az ügyekben.
Eredetileg e hónapban, a müncheni Biztonsági Konferencián mutatták volna be az új német stratégiát. Ez a dátum már elúszott, de ha tavaszra lenne egy dokumentum, amihez a három partner tartani tudja magát, már óriási eredmény lenne.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.