Milliárdos per indul a paprikaügy miatt

Milliárdos per indulhat a paprikaügy miatt: az egyik cég azért fordul bírósághoz, mert hírbe hozta őket az ÁNTSZ, szerintük tévesen kerültek fel termékeik a tiltólistára.

Milliárdos per indulhat a paprikaügy miatt: az egyik cég azért fordul bírósághoz, mert hírbe hozta őket az ÁNTSZ, szerintük tévesen kerültek fel termékeik a tiltólistára. Emellett hatósági vizsgálatok sorozata kezdődött a mérgezett paprika miatt, az országos tiszti főorvos és az agrárminiszter szerint sem mulasztottak a hivatalok, csak a gyártókat terheli a felelősség. Péntek délutántól az ÁNTSZ által bevizsgált és tisztának talált termékeket újra lehet árulni.




Már minden hatóság vizsgálódik


Több milliárdra perli az ÁNTSZ-t az Univer Rt., mert tévesen kerültek fel termékeik a tiltólistára. A cég szerint az "ÁNTSZ súlyos szakmai tévedése" miatt óriási kár érte a vállalatot. Közleményük szerint az ÁNTSZ eljárása súlyosan gondatlan volt. Szerintük ugyanis a hivatalnak tudnia kellett volna, hogy az Univer Product Rt. termékei - Erős Pista, Piros Arany, Édes Anna, Gulyáskrém, Pörköltízesítő - egyáltalán nem tartalmaznak fűszerpaprika őrleményt, így nem volt jogszerű a termékek nagy nyilvánosság előtti betiltása.

Az Univer Rt. által kilátásba helyezett perrel kapcsolatban azt mondta Bujdosó László országos tiszti főorvos, hogy nem tévedett az ÁNTSZ, amikor a kormány döntésének megfelelően betilottta a cég paprikát tartalmazó készítményeit, annak ellenére, hogy ezek többsége nem tartalmaz fűszerpaprikát. Nem volt a hivatalnak információja arról, hogy pontosan milyen paprikát is tartalmaz az adott készítmény, ezért átmenetileg minden olyan termék forgalmazását felfüggesztették, amiben paprika volt - mondta. Az ÁNTSZ csütörtökön állapította meg, hogy az Univer Product Rt. termékei - egy kivétellel - forgalmazhatók és felhasználhatók.

Az országos tiszti főorvos péntek délutáni sajtótájékoztatóján közölte, hogy szerinte túl enyhék a szankciók az élelmiszerügyi szabálysértési ügyekben. Legfeljebb 100 ezer forintos bírságot lehet ugyanis kiszabni a szabálytalankodókra. Ezért a tisztifőrovos szerint szigorítani kellene a jogszabályokat.

Bujdosó hozzátette: szerinte egyértelműen a gyártók a felelősek a paprikaügyben, a hivatal nem okolható a történtekért. Az állam nem vállalhatja át a gyártók felelősségét, az élelmiszerek minőségéért a gyártóknak kell felelnie - mondta.

Eközben több hatóság is vizsgálatot indított a paprikaügyben. Az országos tiszti főorvos pénteken bejelentette, hogy az ÁNTSZ honlapján is közzétett listán szereplő termékeket péntek délutántól újra lehet forgalmazni, mert ezeket már bevizsgálták és nem tartalmaztak káros anyagokat.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium azonnali vizsgálatot rendelt el annak felmérésére, hogy az állategészségügyi és élelmiszer ellenőrző állomások megfelelő időben és módon végezték-e el a fűszerpaprika őrlemények vizsgálatát. Az FVM szerint a rendelkezésre álló információk alapján mulasztást a gyártó cégek követtek el - olvasható a minisztérium közleményében.

Emellett a fogasztóvédelem is ellenőrzésekbe kezdett. A szerdán elrendelt fogyasztóvédelmi vizsgálatokat az ország területén 130 területi felügyelő végezte. Az ellenőrzés elsősorban a nagyforgalmú kereskedelmi egységeket, áruházláncokat, melegkonyhás egységeket és a közétkeztetést érintette. A területi felügyelőségek csütörtök estig 1318 egységet ellenőriztek, ebből 153 helyen találtak paprikakészítményt a tiltás ellenére. Pénteken is folytatódtak az ellenőrzések, de a megvizsgált 428 helyből csak 6 esetben fordult elő, hogy paprikakészítményeket árultak.




Bács-Kiskunban már egy hónapja nyomoznak


A Bács-Kiskun Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomás szakemberei először 2004. augusztusában találtak kifogásolható minőségű őrleményeket paprikafeldolgozó és forgalmazó cégeknél. A sükösdi Házi Piros Paprika Kft.-nél végzett ellenőrzés a megengedettnél magasabb értékű aflatoxin B1 és ochratoxin tartalmat mutatott ki. Ezért a hatóságok nemcsak a kifogásolt tételeket, hanem a cég összes készletét azonnal zárolták, kereskedelmi forgalomba hozatalát megtiltották és kötelezték a gyártót minden egyes tétel vizsgáltatására.





Az első ellenőrzéseket követően a Bács-Kiskun megyei ellenőrök a vizsgálatok kiterjesztéséről döntöttek, augusztusban 134 alkalommal végeztek ellenőrzést. Ezek a vizsgálatok a sükösdi Házi Piros Paprika Kft.-n túl kiterjedtek a Szegedi paprika Rt.-re, a Kalocsai Fűszerpaprika Rt.-re. A vizsgálatok 33 esetben a megengedettnél magasabb aflatoxin B1 tartalmat mutattak ki. Az ochratoxin A tartalom 49 tétel esetében lépte túl a megengedett mértéket.

A vizsgálatok eredményeként fény derült arra is, hogy az érintett cégek súlyos mulasztást követtek el, mert nem tettek maradéktalanul eleget a belső ellenőrzés (HCCP) szigorú szabályainak. A hatóságok valamennyi érintett tétel azonnali zárolását rendelték el, megtiltották azok forgalomba hozatalát, egyben a sükösdi és a kalocsai üzem ellen büntető feljelentést tettek és a két üzemet összesen 60 millió forintos minőségvédelmi bírsággal sújtották. A vizsgálatokról a hatóságok időben tájékoztatták az ÁNTSZ illetékeseit, akik ezt követően megkezdték a kereskedelmi forgalomba került termékek ellenőrzését.

Az FVM vizsgálata alapján úgy véli, az élelmiszerek biztonságáért felelős magyar hatóságok a szabálytalanságokat feltárták és a szükséges intézkedéseket megtették. A rendelkezésre álló információk alapján mulasztást a gyártó cégek követtek el - olvasható a minisztérium közleményében.

Az agrárátrca mellett a rendőrség is vizsgálódik. Hortobágyi István, a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta, hogy a megyében szeptember 27-én nyomozás indult paprikaügyben. Egy sükösdi és egy kalocsai céget vizsgálnak. Mindkét vállalkozással kapcsolatban felmerült, hogy külföldi, spanyol és brazil paprikát kevertek termékeikbe. A vizsgált készítmények nem alkalmasak emberi fogyasztásra.

A rendőrök most azt próbálják eldönteni, hogy személy szerint kik lehetnek felelősek a mérgezett paprikáért. Emellett az is kérdéses, hogy milyen bűncselekménnyel gyanúsítják meg a felelősöket. Vagy visszaélés ártalmas közfogyasztási cikk, esetleg rossz minőségű termék forgalomba hozatala miatt indulhat büntetőeljárás.

A Bács-Kiskun megyei esettel kapcsolatban Bujdosó László azt mondta, hogy mivel a korábban talált, mérgezett szállítmányok nem kerültek kereskedelmi forgalomba, nem kellett a mostanihoz hasonló intézkedéseket hozni.





Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?