Megoldások nélkül

<p>Amíg az iskolaigazgatóra várok egy környékbeli alapiskolában, egy alkalmazott tart szóval. Vagyis panasszal. Nemrég utánaszámoltam, mondja, az elmúlt években közel negyven gyerekünk ment egyetemre tanulni, de egy sem jött vissza. Csak az utcánkból nyolc. Köztük a gyerekeim, akik Budapesten élnek. De mi lesz így tíz-húsz év múlva?</p>

 

A kérdésre persze az igazgatónak sem lehet megnyugtató válasza. A hatalmas iskolaépületet a hetvenes években adtak át, erőteljes felújításra szorulna, de természetesen nincs rá pénz. Amikor központi iskola lett, még közel négyszáz gyerek járt ide, ma még nagyjából kétszáz. De az idén ismét jóval kevesebb lesz az elsős, mint amennyien kikerülnek, s ez valószínűleg pedagóguselbocsátással jár majd – számol az igazgató. Holott már most is van jó néhány szaktantárgy, amelyre nincs megfelelő képesítésű oktatója, szlovák szakos is már csak kettő van, s egy-két év múlva mindkettő nyugdíjba készül. S nem is nagyon van utánpótlás a láthatáron. Ezekben az iskolákban, ahol egyre több a nehéz szociális körülmények között élő, valamint nehezen kezelhető nebuló, még azok sem nagyon vágynak a pedagógusi pályára, akik ezzel a végzettséggel rendelkeznek. Tudok több olyan kollégáról, akik inkább elmentek kényszervállalkozónak, mint hogy rövid úton kikészüljenek az idegeik – s ezen nem is igen csodálkozom. Beszélgetésünk közben betoppan a polgármester is, szívügye az iskola, hiszen a felesége is ott tanít, de csodákat tenni ő sem tud. Teljesen legatyásodott ez a régió, akik mobilisak voltak, már rég elmentek. Innen bármelyik járási székhely közel negyven kilométer, minimálbérért eljárni dolgozni nem éri meg. Amikor még nem voltam polgármester, keményen bíráltam az elődömet, hogy a fél falut közmunkán tartja, mert gyakorlati eredményét ennek a falu egyáltalán nem látta. Ma már megértem, hiszen ezek az emberek, amíg kapják a segélyt, legalább helyben maradnak. Holott tíz minimálbérért foglalkoztatott munkás jóval kevesebből kijönne, mint a most is több mint száz főt számláló aktivációs munkaerő, s azokat még noszogatni is lehetne. De ha az állam húsz éve nem talál megoldást, mi itt lenn mit csináljunk? A kérdés, persze, költői, megoldásra egy ideig még biztos várnunk kell.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?