Manipulált az év fotósa – kirúgták

A Los Angeles Times haladéktalanul kirúgta egyik sztárfotósát, akiről kiderült, hogy egy picit manipulálta az iraki háborúról készített felvételeit. A lap számára óriási blamázs, hogy egyik címlapfotójáról kiderült: hamisítvány.

A Los Angeles Times haladéktalanul kirúgta egyik sztárfotósát, akiről kiderült, hogy egy picit manipulálta az iraki háborúról készített felvételeit. A lap számára óriási blamázs, hogy egyik címlapfotójáról kiderült: hamisítvány. Mindenki ismeri a rejtvényjátékot, amelyben két megszólalásig hasonló képen meg kell találni a parányi, gyakran szó szerint hajszálnyi eltéréseket. A Los Angeles Times sztárfotósa egy rafináltabb formáját találta fel a rejtvénynek: az eltéréseket egyazon felvételen rejtette el. Olyan képet produkált, amelyen ugyanazok az alakok többször is szerepelnek… Nyilván abból indult ki, hogy Irakban nem Szaddám Huszein privilégiuma, hogy egy vagy több dublőre, alteregója legyen valakinek. Brian Walski, aki 1998 óta dolgozik a Los Angeles Times számára, egy olyan fotót küldött Irakból a szerkesztőségének, amelyen egy brit katona látható, aki a képaláírás szerint egy ellenőrző pontnál azt mutatja a civileknek, hogy vonuljanak fedezékbe, nehogy kárt tegyenek bennük az iraki katonák golyói. A kép megjelenése után egyesek, például a New York Postnál észrevették, hogy a képen látható néhány alak rögtön kétszer is szerepel. A szerkesztőség felhívta a fotóst, aki beismerte: számítógépén összemontírozott két, gyors egymásutánban készített felvételt, hogy feljavítsa a „kompozíciót”. Az LATimes szerkesztőségi cikkben tért ki a hamisításra; utalva rá, hogy az újságkészítés szabályai szerint tilos a hírfotókat manipulálni, ezért Walskinak azonnal felmondtak. Mint magyar hírfotósok a Népszabadság Online-nak elmondták, a digitális fotózás sajátja, hogy szinte csábít a manipulálásra, ám éppen az olyan helyzetekben, mint amilyen az iraki háború is, a újságírói etikára valamit is adó fotóriporter még tréfából sem engedi szabadjára kreatív energiáit a jobb hatás érdekében. Mindenki tudja, hogy az iraki háború legalább annyira a médiafrontokon zajlik, mint a csatatéren, ezért az ilyen manipulációk a haditudósításokkal szemben amúgy is tapasztalható bizalmatlanságot erősíti. Súlyosbítja a Los Angeles Times esetét, hogy Walski nem kezdő; egy sor díjat söpört már be az első Öböl-háborúról, Észak-Íroszágból, Afganisztánból és más konfliktusokról készített képeiért, s két éve a kaliforniai sajtófotosók legrangosabb kitüntetését, az év fotósa címét is elnyerte…
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?