Majomparádé

<p>A szlovák parlament 136 igen szavazattal fogadta el a Gorilla-ügy kivizsgálásáról szóló dokumentumot, melyet a speciális ügyészség készített elő és a belügyminiszter terjesztett be a múlt héten. Ha nem ismernénk a történetet, akár még tapsolhatnánk is, hogy lám-lám, ebben az országban minden a legnagyobb rendben, hiszen a független nyomozóhatóság végzi a dolgát, a politikusok pedig szabad kezet adnak neki.</p>

Az igazság ellenben az, hogy a tavalyi év legnagyobb politikai botrányának kivizsgálásában alig sikerült előrelépni. A képviselők a dokumentumot akkora többséggel szavazták meg, amekkorával általában a saját fizetésemelésüket, vagy valamilyen hasonlóan remek anyagot szoktak, ami már önmagában is rettenetesen gyanús. Mi lehet a közös cél? Valószínűleg a lehető leggyorsabban elfelejteni az egész ügyet, a kivizsgálás iratait pedig elsüllyeszteni a legmélyebb fiókba. A parlamentben egyetlen képviselő sem akadt, aki nemmel szavazott volna a belügyminiszter anyagára, ha mást nem, ezzel jelezve, hogy nem elégedett a nyomozás eddigi menetével. A benyújtott anyag szerint ugyanis a mai napig nem találtak egyetlen személyt sem, aki ellen vádat lehetne emelni, azaz az egész Gorilla-ügy kapcsán vagy nem történt egyetlen bűncselekmény sem, vagy egyszerűen képtelenek ezt bizonyítani. Nyilván komoly szerepe van ebben az Alkotmánybíróság tavalyi döntésének, mely szerint az SIS törvénytelenül hallgatta le az immár híres, Vazov utcai lakást, ahol állítólag a Penta vezérei találkozgattak politikusokkal. Hiába állította tavaly egybehangzóan Daniel Lipšic korábbi és Robert Kaliňák jelenlegi belügyminiszter, hogy a Gorilla így is kivizsgálható, ma már mindenki láthatja, hogy annyira azért mégsem. Szépen lassan eljutunk majd oda, mint anno Ivan Lexa kapcsán: mindenki tudta, hogy ő volt a legrosszabb ember az egész Mečiar-rendszerben, de bíróság egyetlen esetben sem tudta kimondani a bűnösségét. Így aztán nem csoda, hogy az emberek nem bíznak az igazságszolgáltatásban.

A Gorilla-ügy nem jött jól egyetlen politikai csoportnak sem, hiszen a jobboldal komoly veszteséget szenvedett el miatta, s bár Robert Fico nem veszített támogatókat, mégis ő az egyetlen aktív csúcspolitikus, aki állítólag járt a hírhedt lakásban. Azon politikai alakulatok, melyek pedig még nem léteztek az ügy idején, tehát az SaS és az Egyszerű Emberek, nem tudtak kritikus tömeget megszólítani a Gorilla-aktával. A lakosság a politikai elittől úgy általában fordult el, és a mostani jelentés sem adja vissza a politikusokba vetett hitet.

Aztán persze még mindig ott van az a sci-fi verzió, hogy az egész Gorilla-ügy csak titkosszolgálati játék volt, minimális valóságtartalommal, sok mesével, és néhány felhasznált, jóhiszemű újságíróval. De ebben az esetben is illene bűnösöket találni, csak mondjuk az SIS háza táján. De mint tudjuk, nálunk a titkosszolgálatot vagy annak vezetőit sem szokás felelősségre vonni. És ezzel valószínűleg be is zárult a kör.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?