<div>Ficót akarták leváltani, majd választóikat sokkolva koalícióra léptek vele. Fél év múlva pedig magyarázkodni kezdenek. Mi ez? Egy alternatív kampány, magyarázat helyett pedig egyelőre elégedjünk meg pár hipotézissel. </div>
Magyarázzák a bizonyítványt
Bugár Béla levelet küldött Dél-Szlovákia lakosainak: nem volt más lehetőségünk, ám az idő eddig minket igazolt. Nagyjából így lehetne összefoglalni a levél tartalmát. Minimálisan abból a szempontból furcsa, hogy fél évvel a választások után íródott. Eredményeket prezentálni a kormányzati ciklus végén szokás, esetleg egy-két év után. Magyarázkodni pedig nyomban a koalíciókötés után, aztán jobb gyorsan elfelejteni és rohanni előre. A Híd választói többségének a márciusi, gyorsan megkötött bizarr frigy megfeküdte a gyomrát. Aztán – életerős alternatíva híján – inkább nyeltek egyet, és keserű szájízzel igyekeztek előre tekinteni. Nyomós okok kellenek ahhoz, hogy valaki enyhén sózni kezdje a még begyógyulatlan sebeket. Vihar a láthatáron? Visszaesést vagy csalódottságot mutató belső használatra rendelt felmérések? Harmadik alternatívaként csak az amatőrizmus marad: ekkora hibákat viszont nem szoktak véteni a Hídban.A hivatalos indoklás szerint állandó párbeszédet kell folytatni a választókkal. Ez igaz, ám a kommunikációt a fájó emlékek felemlegetése nélkül is meg lehet valósítani. A „Miért” hívószavú plakátról mindenki a fél évvel ezelőtti döntésre asszociál, egy „Megoldjuk” vagy „Elértük” szlogenű szórólapról alapvetően nem a márciusi események jutnának a választók eszébe. A magyarázkodás egyik oka lehet, hogy a Smer botrányai miatt a koalíció állandó nyomás alatt van – elég a politikai értelemben hónapok óta el nem évülő Bašternák-ügyre gondolni –, a skandalumok pedig mind a három pártra rossz fényt vetnek. A defenzív taktika és az állandó magyarázkodási kényszer ugyanakkor lehetetlenné teszi, hogy választói optimista hangulatban éljék meg pártjuk hatalomgyakorlását. A levelezésre a magyar választók hangulata is választ adhat. Az országos, szlovákiai mintán készülő kutatások 6–7 százalék körüli eredményt mutatnak a Hídnak (itt a hibahatár plusz-mínusz két százalékpont), ám lehet, hogy a párt számára készülő részletesebb belső felmérések ennél ingatagabb számokat rejtenek. Már a márciusi választások is azt mutatták, hogy a magyar választók csalódottabbak és tanácstalanabbak a szlovákoknál, és szinte biztos, hogy azóta még szkeptikusabbak. A választások pedig azt is megmutatták: akármennyire is próbál a Híd szlovák fronton erősíteni, választói gerincét mindenképp a magyarok adják – akik közül viszont egyre kevesebb megy szavazni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.