Machynáció

<p>Hatvan ember – nagyjából ennyi tüntetőt sikerült tegnap a munkaügyi tárca épülete elé csődítenie a szlovákiai szakszervezeti mozgalom egyik gurujának, Emil Machynának. Ez súlyos leégésnek számít, hiszen néhanapján a minisztérium épülete melletti villamosmegállón is többen verődnek össze. A kamaratüntetéssel természetesen ezúttal is a munkatörvénykönyv módosítása ellen kívánták felemelni a szavukat.</p>

Machyna szerint ezzel száz évet lépünk vissza a munkajog terén, a közeljövőben ezért az útlezárásoktól és egyéb nyomásgyakorló akcióktól sem riadnak vissza. Még mielőtt berezelnénk, és lelki szemeink előtt a görög és francia tüntetések peregnének le, égő autókkal, barikádokkal és több tucat súlyos sebesülttel, nem árt visszazökkenni a valóságba, pontosabban Szlovákiába, ahol az efféle „bulikra” legfeljebb a neonáci csőcseléket lehetne rávenni, ők azonban a balos szakszervezetekkel nem állnak szóba. Így ha végül sikerül is pár embert rávenniük a tüntetésekre, ezek ugyanolyan langyosra sikerednek majd, mint minden eddigi.

Mindez persze korántsem jelenti azt, hogy az emberek többsége elégedett volna a munkaügyi tárca és a munkáltatók által előterjesztett javaslatokkal, amelyek tovább szűkítik az alkalmazottak jogait. Egyszerűen csak tisztában vannak vele, hogy a jelenlegi szakszervezeti vezetők egy jelentős része úgy táncol, ahogy az előző kormánypárt, a most ellenzékben levő Smer vezére, Robert Fico fütyül. Így míg az elmúlt négy évben akkor is hallgattak, amikor teli torokból kellett volna kiabálniuk a Fico-kormány elhibázott, milliárdos károkat okozó lépései ellen, manapság már akkor is tolvajt kiáltanak, ha valamelyikük rosszul aludta ki magát. Tegnap csak azért csapták rá az ajtót Jozef Mihál munkaügyi miniszterre, mert a tárca nem egy konkrét, minden pontban kidolgozott törvényjavaslatot tett le eléjük, hanem egy vitairatot, amit a paragrafusokba szedés előtt a munkáltatókkal és a szakszervezetekkel is meg kívántak tárgyalni. A párbeszéd azonban veszélyes dolog, hiszen ennek során könnyen közeledhet a két fél álláspontja, és végül akár meg is egyezhetnek. Ez az, amitől a szakszervezetek félnek, hiszen ők az elkövetkező hónapokban elégedetlen embereket, tüntető tömegeket szeretnének látni az utcákon, megkönnyítve ezzel Fico visszatérését a kormányfői székbe. Az előttünk álló időszakban a szakszervezetek részéről épp ezért újabbnál újabb politikai cselszövésekre, átláthatatlan machinációkra számíthatunk, amelyekhez az alkalmazottak jogainak a védelme csak álcaként fog szolgálni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?