LÖVÉSZÁROK: A jövőnk a tét!

<p>A kisiskolák megmaradása rég téma a közbeszédben, hiszen még 2013 decemberében, egy tiltakozó megmozdulás, az ún. koporsós tüntetés árnyékában született a közoktatási törvény módosítása, amely bevezette az alap- és középiskolai osztályok minimális tanulói létszámait. A döntésben leginkább aggasztó részlet az, hogy a kiváltó ok, vagyis az osztályalapú finanszírozás bevezetése azóta egy jottányit sem mozdult előre.</p>

Ezért az MKP, ha márciusban bejut a parlamentbe, első lépései egyikeként kezdeményezni fogja a törvény e részének teljes törlését, hiszen az időközben elfogadott kozmetikai átalakítás, amely egy évvel kitolta a szabályzat hatályba lépését, felemásra sikerült. Sokan nem is sejtik, hogy az alapiskolák felső tagozatán már a zajló iskolaévben alkalmazni kellene, de az illetékesek szemet hunynak a törvénysértés felett. 
 Falvainkban tudják, rendszerszintű megoldásra van szükség, hogy a hatalmas jelentőséggel bíró intézményeik, az oktatás és a kultúra kérdésein messze túlmutató iskolák továbbra is helyben képezhessék a felcseperedő nemzedékeket. Amíg azonban nem nyílik mód ilyen végkifejlet elfogadására, a kínálkozó lehetőségek és a mentő körülmények figyelembe vételével kell megtalálni a probléma átmeneti megoldását. A törvény minisztérium által kiadott értelmezése ugyanis kimondja, hogy a megszabottnál alacsonyabb létszámmal is működhet iskola, ha a fenntartó bármilyen forrásból vállalja a többletfinanszírozást. 

Az MKP elnöke a pedagógusok szövetségének vezetőjével közösen Magyarország miniszterelnökéhez fordult áthidaló támogatásért. A kérés reakció volt azokra a kijelentésekre és ígéretekre, amelyek a december elején zajlott Magyar Állandó Értekezleten és annak sajtótájékoztatóján hangzottak el a magyar kormány vezetői részéről. Természetesen tisztában vagyunk vele, hogy főként a hazai politikai színtéren és hazai forrásokból kellene megoldani a problémát, ám végső soron örülni kell a külső segítségnek, hiszen nemzetrészünk bölcsőit kell megtartanunk, mert a jövőnk minden értelemben az iskolában van. 

Mindez most még égetőbb kérdés, mert az új esztendő első napjaiban ismét felmerült az iskolák újraállamosítása. 2002-ben a rendszerváltás egyik vívmányaként az iskolák és óvodák azok fenntartói jogkörébe kerültek, akik számára a legtöbbet jelentik. Ma a szlovák kormány olyan helyzetbe kényszeríti az önkormányzatokat, hogy inkább mondjanak le intézményeikről, és többé se iskolatanács, se polgármester ne szólhasson bele az „állam dolgába”. Ha ezt nem szeretnénk, minden lehetőséget meg kell ragadnunk. A jövőnk a tét! 

A. Szabó László, az MKP oktatási és kulturális alelnöke
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?