Lefizethető politikai pártok

A politikai pártokat világszerte a legkorruptabb intézményeknek tekintik – közölte tegnap a Transparency International (TI) civil szervezet az ENSZ korrupcióellenes világnapja alkalmából.

A politikai pártokat világszerte a legkorruptabb intézményeknek tekintik – közölte tegnap a Transparency International (TI) civil szervezet az ENSZ korrupcióellenes világnapja alkalmából. „A politikai pártokat a legkorruptabbaknak tekintették a 55 ezer fő részvételével készített felmérés által érintett 69 ország közül 45-ben” – nyilatkozta Huguette Labelle, a TI elnöke a Korrupciós világbarométer 2005 című jelentést ismertetve. A TI szerint a politikai pártokat a társadalom legkorruptabb intézményeinek tartó országok száma nőtt. 2004-ben 62 ország közül 36-ban osztották ezt a véleményt. „Márpedig a korrupció annál nagyobb hatással van az egyének életére, minél szegényebbek” – állapítja meg a Transparency International. Az alacsony jövedelműek 42, a magasabb jövedelműek 36 százaléka állítja azt, hogy a korrupció közepesen vagy nagyon érinti őket, az alacsonyabb jövedelműek 54 százaléka és a magasabb jövedelműek 62 százaléka szerint nem vagy csak alig. A TI részére a Gallup által májustól októberig elvégzett felmérés eredményei szerint a megkérdezettek többsége (57 százaléka) véli úgy, hogy a korrupció nőtt az elmúlt három évben, 27 százalékuk azt mondja, nem változott, 10 százaléuk szerint pedig csökkent. A borúlátás a jövőre vonatkozó kilátásokra is vonatkozik: a válaszadók 44 százaléka véli úgy, hogy a következő három évben a korrupció nőni fog, 30 százalék szerint ugyanolyan marad, 19 százalék pedig azt mondja, csökkeni fog. Paradox módon Afrika kitűnik viszonylagos derűlátásával – mutat rá a TI. „Márpedig ha az emberek borúlátóak, nem lesz olyan érzésük, hogy tehetnének valamit a korrupció ellen” – közölte Huguette Labelle. Afrikát leszámítva a világ egyetlen más térsége sem jelent kivételt: Afrikában – Kamerunnal, Ghánával és Nigériával az élen – a rendőrség megelőzi a politikai pártokat. A világ többi régiójában a politikai pártokat felváltva a parlament, illetve a rendőrség követi, ezután következik az igazságszolgáltatás, a vámhivatal és az adóhivatal. A jelentés nem kíméli a fejlett demokráciákat sem. A magas jövedelmű országokban is a politikai pártok a legkorruptabb intézmények. A dokumentum egyebek között Németországot, Kanadát, Spanyolországot, az Egyesült Államokat, Finnországot, Franciaországot, Izraelt, Olaszországot, Japánt, Luxemburgot, Svájcot és Nagy-Britanniát említi meg. Kelet-Európában a politikai pártokat a törvényhozás, az üzleti szféra és a média követi. A civil és egyházi szervezetek a legkevésbé korrupt szervezetek között szerepelnek – jegyzi meg a jelentés. „A hal a fejétől bűzlik – jegyezte meg a jelentést kísérő közleményében David Nussbaum, a berlini székhelyű szervezet ügyvezető igazgatója. – Amikor a kormány korrupt, az alapvető reformokhoz szükséges hatalom annak a kezében van, akiben a legkisebb a hajlandóság a változtatásokra.” (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?