<p>Súlyosak a Magyar Tudományos Akadémia hazai magyar fiatalok körében végzett felmérésének eredményei. Egyebek mellett az derül ki belőle, hogy az ifjú nemzedék nem érdeklődik a közügyek iránt, s tagjainak több mint fele külföldön látja a jobb boldogulás lehetőségét. </p>
Közös feladat
Dióhéjban így foglalhatnánk össze a tanulmány eredményeit, ám ez a két megállapítás is elég ahhoz, hogy a hazai magyarság szempontjából egy meglehetősen lehangoló jövőkép táruljon elénk.
Biztosan megérdemelne egy külön tanulmányt, hogyan jutottunk el idáig, az okok keresése helyett most mégis arra kellene összpontosítani, hogyan lehetne ezt a gyilkos párost (érdektelenség/elvándorlás) legyőzni, a folyamatot megfordítani, azaz olyan jövőképet nyújtani a fiataloknak, amely vonzóvá teszi számukra a gondolatot, hogy a szülőföldjükön éljék le életüket. Nyilvánvaló, hogy nem lehet ezt a feladatot teljes mértékben a pártokra hagyni. Egyrészt – bár ezt ők igyekeznek hathatósan cáfolni – nincsenek a kezükben azok az eszközök, amelyekkel ezt effektíve meg lehet oldani, másrészt a pártok eddigi tevékenységükkel bizonyították, hogy sok esetben képtelenek reagálni a társadalmi folyamatokra, előre látni vagy befolyásolni azokat.
A fiatal nemzedék „itthon tartása” ezért közösségi feladat, ahogyan közös érdek is. A közhelyes szlogenek és bevett gyorsreceptek (régiófejlesztés, nyelvhasználat, kultúratámogatás stb.) helyett arra lenne szükség, hogy a közösség tudatosítsa, ez a probléma mindnyájunkat érint, és együtt kell kitalálnunk, mit kezdhetnénk vele. Itt lép megint a képbe az erős civil társadalom (hiánya), amely az egyik leghatékonyabb közösségformáló erő, így fontos motorja lehet a társadalom öngyógyító folyamatának.
Ahhoz azonban, hogy a gyógyulás elkezdődjön, tudatosítanunk kell, hogy baj van, és szükség van pontos diagnózisra is. Itt az ideje, hogy közösségként elkezdjünk dolgozni ezen, mert akár néhány éves késés is végzetes következményekkel járhat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.