Sokaknak talán fel sem tűnt a koronavírusról szóló hírek árnyékában, de az Igor Matovič vezette OĽaNO tető alá hozta az új kormányt a választás utáni második hétvégére.
Kormányalakítás a koronavírus árnyékában
A fénykép, amelyen Zuzana Čaputová államfő, Igor Matovič, Boris Kollár (Sme rodina), Richard Sulík (SaS) és Veronika Remišová (Za ľudí) védőmaszkban pózol a fotósoknak, bizonyára bekerül a történelemkönyvekbe. Normál körülmények között az elmúlt hét hírei másról sem szóltak volna, mint a kormányalakítás körüli hajcihőről, mert bizony nem volt egyszerű menet tető alá hozni a megegyezést. Ennek ellenére a leendő koalíciós pártok vitái csak mintegy háttérzajt szolgáltattak a koronavírus terjedéséről szóló hírözön mellett. Így a legtöbb ember szombaton talán meglepődve – de mindenképp rezignáltan – vette észre a védőmaszkos fotón szereplő politikusokat.
A megegyezés tehát megszületett, és ez máris szolgál néhány tanulsággal az eljövendő kormányra nézve. Az első talán evidenciának tűnik, de sokan még ebben is kételkedtek: Matovič megcsinálta.
A konfliktusairól ismert politikus képes volt összehozni az alkotmányozó többséget jelentő koalíciót, aminek köszönhetően máris biztonságosabb pozícióból kezdheti a kormányzást. Másodjára: az is kiderült két héttel a választás után, hogy a koalíciónak Matovič és Kollár lesz az erős embere.
Sokan úgy gondolták, hogy az OĽaNO-vezér Sulíkhoz áll legközelebb, ám mára egyértelművé vált, hogy Kollárral sokkal jobban megértik egymást, és a két kisebb párt követeléseit többé-kevésbé lesöpörték az asztalról. Sulík nem kapta meg a pénzügyminisztériumot, Kiskának pedig be kellett érnie a beígért két minisztériummal. Apropó, Kiska: a volt köztársasági elnök egészségügyi okokra hivatkozva gyakorlatilag teljesen kivonta magát a koalíciós tárgyalásokból, sokak szerint rövidesen a politikából is távozik.
A harmadik tanulság: már tényleg nagyon itt volt az ideje, hogy valaki leváltsa a Smert.
A koronavírus okozta válsághelyzet a teljes meztelenségében mutatta meg tizenkét év „szociális kormányzásának” eredményét.
Káosz és felkészületlenség az államapparátus minden szintjén. És miközben Pellegrini leköszönő miniszterelnökként megpróbál úgy tenni, mintha lenne bármilyen terv a betegség megfékezésére, odasúgja Denisa Saková belügyminiszternek, hogy ez bizony drága lesz. Saková válasza pedig: „És akkor mi van? Ők (Matovičék – a szerk. megj.) keresgélik majd rá a pénzt”.
Valójában így néz ki a Fico által hazudott szociális állam.
Mindeközben pedig a rendőrség végre elkezdett dolgozni, és egymás után veszi őrizetbe a korrupt bírákat, akik Kočner mobiljában szerepeltek.
Új idők új szelei lennének ezek? Vagy csak kármentés zajlik, és megpróbálják lerendezni az ügyeket, amíg az ő embereik vannak pozíciókban?
Mindenki döntse el maga.
Az új kormány előtt hatalmas kihívások állnak, Matovič egy krízisben lévő országot vesz át. Meg kell küzdenie az egyre terjedő koronavírus-fertőzéssel, de egy másik vírussal, a korrupció vírusával is, amely az államapparátusba rágta be magát. Egyik sem lesz egyszerű küzdelem, és a közvélemény mindkét területen azonnali és látványos eredményeket vár. Szakértők bevonásával, gyors és látványos intézkedésekkel erősen indíthat, de ha nem jól reagál, nagyot bukhat.
Egy előnye biztosan van: Ficót és Pellegrinit nagyon nehéz lesz alulmúlni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.