Kivizsgálják a sterilizációkat

Öt csehországi roma nő állítólagos kényszersterilizációja ügyében a napokban a rendőrséghez fordult Otakar Motejl cseh emberjogi biztos, s kérte a hatóságokat, vizsgálják ki az eseteket. Tavaly szeptembertől 78 asszony kereste meg az ombudsmant azt állítva, a múltban akarata ellenére sterilizálták.

Öt csehországi roma nő állítólagos kényszersterilizációja ügyében a napokban a rendőrséghez fordult Otakar Motejl cseh emberjogi biztos, s kérte a hatóságokat, vizsgálják ki az eseteket. Tavaly szeptembertől 78 asszony kereste meg az ombudsmant azt állítva, a múltban akarata ellenére sterilizálták. „Ezekre az orvosi beavatkozásokra az elmúlt harminc évben került sor az ország különböző kórházaiban. Most megpróbáljuk kivizsgálni, mi is az igazság” – jelentette ki a biztos. Motejl szerint már a múltban is sok ezer eset volt, s nem kizárt, hogy nem mindig volt minden rendben. Ennek ellenére a hatóságoknak egyelőre semmiféle bizonyítékuk sincs annak az állításnak a támogatására vagy elfogadására, hogy a szocialista Csehszlovákiában valamiféle program szerint akaratuk ellenére sterilizálták volna a roma asszonyokat. Prága az európai fórumok, valamint a roma szervezetek kritikáit ezért visszautasította, s megalapozatlannak minősítette. A bejelentett eseteket azonban most a hatóságok fokozatosan kivizsgálják. Az egészségügyi minisztériumban erre a célra külön szakbizottságot alakítottak ki, amelynek tagjai felkeresik az érintett kórházakat, megkeresik az orvosokat, s áttanulmányozzák az orvosi dokumentációt. Az ombudsman szerint az ügy igen kényes. Nemcsak az ügy emberi jogi vonzatai miatt, hanem elsősorban azért, mert az érintett nők nem mindig értenek egyet azzal, hogy a dolog nyilvánosságra kerüljön. (kes)

THE AUSTRALIAN

Bár az ausztrál igazságszolgáltatás malmai is lassan őrölnek, megvan minden ok arra, hogy meggyorsítsák a háborús bűnökkel gyanúsított Charles Zentai (Zentai Károly) ügyének intézését. A 83 éves Zentait (akit a hét végén óvadék ellenében szabadlábra helyeztek) a II. világháború idején állítólag részt vett egy Balázs Péter nevű zsidó fiatalember meggyilkolásában. Az erre vonatkozó hat tanúvallomás, amely több mint fél évszázadig pihent magyarországi levéltárakban, leírja az eset szörnyű részleteit. Zentai eltitkolta katonai múltját, hogy 1950-ben egy menekültprogram keretében Ausztráliában telepedhessen le. Most egy perthi bíró vizsgálja a magyar kiadatási kérelem jogosságát. Bármi lesz is a döntés, Zentai akár az ausztrál szövetségi bírósághoz is fellebbezhet. És még ha a bíróságok a kiadatás mellett döntenek is, a végső döntés joga Chris Ellison igazságügy-miniszteré. Zentai kora is megköveteli, hogy az eljárás igazságos, de gyors legyen, különös tekintettel arra, hogy nincs félnivalója a magyar bíróságtól, ha ártatlan. Bár a kiadatás bonyolult eljárás, egyáltalán nem ritka Ausztráliában. 1980 és 2000 között 303 személyt érintett. „Bár tudjuk, hogy több száz, homályos múltú náci választotta hazájául Ausztráliát 1945 után, még soha nem adtunk ki háborús bűnökkel vádolt személyt” – állapítja meg a lap.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?