Kisvakond apukája

<p>Kilencvenéves korában elhunyt Zdeněk Miler cseh rajzfilmrendező, a világhírnévre szert tett rajzfilmfigura, Kisvakond megalkotója. Szinte egész életét Kisvakond (Krtek) történeteinek szentelte, hetven rajzfilmjéből mintegy hatvannak a hőse ez a helyes állatka. Millert 1956-ban bízták meg egy látszólag nem túl izgalmas feladattal: egy ing elkészítésének folyamatát kellett animációs formába öntenie. Az ingből zsebes kertésznadrág lett, gazdájául pedig egy jókedvű, kíváncsi vakondot választott, amellyel máris elnyerte a Velencei Filmfesztivál fődíját.</p>

Krtek az évek alatt igazi sztárrá avanzsált, bevette Európát, Japánt, egyedül az Egyesült Államokban maradt visszhangtalan, egészen addig, amíg idén fel nem jutott a világűrbe az amerikai Endeavour fedélzetén, egy cseh feleséggel rendelkező asztronauta jóvoltából.

Gondolom, senkinek sem kell bemutatni hősünket. Inkább azt próbálom megfogalmazni, miért is szeretjük őt

annyira. Először is roppant bátor és kíváncsi. Mintha egy extrémsport-őrült kalandjait követnénk. Szakadékokon kel át egy zsiráf nyakán átsétálva, egy cethal hátán és gyomrában turistáskodik, kenguru-taxizik, léghajózik, vagy éppen egy virágot ejtőernyőként használva landol a vízen. Ráadásul roppant szociábilis lény, egyrészt mindig kiáll a régi barátaiért (a beteg kisegér kedvéért konkrétan beutazza a Földet), másrészt villámgyorsan szerez új ismerősöket. Gondolkozása problémamegoldó, kreatív és optimista, nem létezik számára lehetetlen feladat. Zsebes nadrágra például úgy tesz szert az első részben, hogy csatasorba állítja az erdő

állatait, mindegyikre rábízva egy-egy munkafázist. Meglehetősen környezettudatosan gondolkodik, legalábbis a felszínen, hiszen utálja, ha kivágják a fákat. Érdekes, hogy bár a vakond alakja nyilvánvalóan egy gyerekeknek szánt, didaktikus ideál, a róla szóló történetek pedig egyértelműen tanmesék, mégis elég szellemesek és szürreálisak ahhoz, hogy felnőttek számára is szerethetőek legyenek. Krtek egyébként nem beszél, csak fura, kitalált nyelven gagyog és nevetgél, amihez a rendező a saját gyerekeitől származó hangfelvételeket használta fel. Szóval egy eredeti, kreatív, szelíd humorú világ jelenik meg előttünk, Krtek akár a cseh nemzetkarakter megtestesítője is lehetne.

Zdeněk Miler neve viszont nem vált általánosan ismertté. Maga a jelenség, vagyis hogy az alkotó háttérbe szorul az általa teremtett és rég önálló életet élő karakter mögött, tájainkon egyáltalán nem szokatlan. Még szerencse, hogy legalább anyagilag jól járt, mert nem adta el a film- és könyvjogokat. Ez lett ugyanis a cseh filmgyártás legkelendőbb exportcikke, Krtek kalandjait 85 ország vásárolta meg. Miler ennek köszönhetően jól felszerelt magánklinikán tölthette élete utolsó időszakát, Krtek-rajongó orvosok és nővérek odaadó figyelmétől övezve. Ez a mese tehát jól végződött, a mester szép kort ért meg. Legyen neki könnyű a föld.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?