Kis pártok a középpontban

<p>Június óta először hétpárti parlamentet mért havonta ismétlődő kutatásában a Focus közvélemény-kutató ügynökség. Ha december elején lettek volna a választások, a reprezentatív minta tagjai ismét a Smerre szavaztak volna a legnagyobb arányban, 40%-ban, a kormánykoalíció pártjainak együttes támogatottsága ugyanilyen lett volna.</p>

Novemberrel ellentétben e hónapban az intézet az SNS mellett 5% fölé mérte az MKP-t is. Bár ez a szám a mérés hibahatára miatt bármi lehet 3,5% és 6,5% között, az eredmény javulásra utal. Javítani tudott a HZDS is: 3,8%-os támogatottságával a párt számára ismét hibahatáron belülre került az 5% is. Eltűnni látszik viszont a Marek Blaha-féle SDĽ, mely a megkérdezettek 1%-ának szimpátiáját sem bírta.

Az eredmények arra utalnak, hogy a Smer érinthetetlen, de a kormánykoalíció sem rohan a szakadék felé. Az SDKÚ és a Híd támogatása némileg csökkent, ám az SaS növekedést mutat, a KDH pedig helyben maradt. Míg az SDKÚ eredményét elsősorban a főügyészválasztás körüli zűr befolyásolhatta, a Hídra leginkább az önkormányzati választások eredménye hathatott negatívan, a párt ugyanis hiába nyerte meg az általa ambicionált polgármesteri helyek jelentős részét (saját emberei több mint harmada, az általa támogatott külsősök több mint kétharmada futott be), a parlamenti választások eredményeinek erre utaló jelei ellenére sem volt képes „lenyomni” az MKP-t a magyarlakta vidékeken, és szimbolikus vereségekbe is belefutott. A párt által most elvesztett mintegy 2% (valójában 1%–3%) támogató vélhetően nem azért büntette a pártot, mert veszített a novemberi választásokon, hanem mert nem tudott nyerni.

Ezzel szemben az MKP számára az önkormányzati választásokon a választhatóság bebizonyítása volt a tét, melyet a párt sikeresen teljesített. A preferenciák mért növekedése elsősorban arra utal, hogy növekedhetett a magyarok körében azok aránya, akik az MKP-t képesnek látják 5% feletti eredmény elérésére. Az ilyen vélekedések általában önbeteljesítő jóslatnak bizonyulnak. A választások előtt ugyan a választók mintegy 6%-a szimpatizálhatott az SDĽ-lel a mérések szerint, de mivel e potenciális szavazók több mint fele biztos volt benne, hogy a párt nem érhet el sikert, nem is szavazott Blaháékra, azok 3%-os eredményével beteljesítve saját jóslatukat. Az MKP-nak a novemberi választások jó esélyt adtak, hogy kitörjön ebből a körből – kérdés, hogy a következő parlamenti választásokig ez a lendület inkább növekszik, vagy inkább megtörik. Ugyanez igaz az évek óta először életjelet mutató HZDS-re, valamint (fordított előjellel) az 5% körül mozgó SNS-re is.

Úgy tűnik, ha a közeljövőben választásokat tartanának, azt a Smer dominanciája ellenére megint a kis pártok sikeressége dönthetné el – mint júniusban.

Ravasz Ábel; szerző a Publicus Slovensko vezető elemzője

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?