Kiosztották a Nagy Testvér-díjakat

Egy díj, amelynek sem a kitüntetett, sem az átadó nem örül. A Nagy Testvér-díjakat három éve olyan személyeknek és intézményeknek osztják ki, akik az adatvédelem terén rossz értelemben véve „alkottak maradandót”, mert súlyosan és illetéktelenül beavatkoztak a polgárok magánszférájába.

Egy díj, amelynek sem a kitüntetett, sem az átadó nem örül. A Nagy Testvér-díjakat három éve olyan személyeknek és intézményeknek osztják ki, akik az adatvédelem terén rossz értelemben véve „alkottak maradandót”, mert súlyosan és illetéktelenül beavatkoztak a polgárok magánszférájába. Nagy-Britanniában a díj egy emberi fejen taposó csizmát, Németországban pedig egy vasra vert alakot mintáz. Ausztriában ennél is tovább mentek: a kitüntetés egy élő csótányokkal megtöltött üveghenger volt. Pedig nem akármilyen társaságba kerülnek a díjazottak! A kitüntetettek között ugyanis igazán prominens személyiségeket is találhatunk. Javier Solanát tavaly az angliai zsűri a „legrosszabb hivatalnok” kategóriában találta kitüntetésre érdemesnek, mert „a korlátozó információspolitika segítségével az Európai Uniót titkos kommandóüggyé” kívánja átalakítani. Az idei német Big Brother díjazottak között két miniszter volt. A fődíj Otto Schilly belügyminiszteré lett, aki a zsűri sommás ítélete szerint a terrorizmus elleni harc ürügyén a személyiségi jogok, az adatvédelmi normák és az információs önrendelkezés leépítését segíti elő. Ausztriában a jobboldali Szabadságpárt kormányra kerülése óta adják át a Nagy Testvér-díjakat. Az idei fődíjra Peter Westenthalert, az FPÖ parlamenti frakcióvezetőjét tartották érdemesnek, aki azzal a javaslatával vívta ki a zsűri elismerését, miszerint az egész lakosság ujjlenyomatát rögzíteni kellene.

A bizniszkategóriában a ProtectCom számítógépes cég vitte el a pálmát. Ez a cég olyan programot gyárt, amely lehetővé teszi a munkavállalók számítógép-használatának komplett megfigyelését. A főnök a program segítségével az e-mailek tartalmáról és a lehívott internetes oldalakról szerezhet információkat. S hogy van-e értelme ennek az ironikus kitüntetésnek? A szervezők bíznak benne, a nyilvánosság ereje rákényszeríti az imázsukra kényes cégeket és politikusokat, hogy nagyobb becsben tartsák a polgárok magánszféráját. Az adatvédelmi citromdíj ötlete mindenesetre Európában tovább hódít. A Nagy Testvér-díjat 1998-ban alapította egy brit civiljogi szervezet. Az alkalmat George Orwell világhírű könyve, az 1984 megjelenésének 50. évfordulója, a díj nevét pedig az abban elhangzó szlogen: Big Brother is watching you (A Nagy Testvér figyel téged) adta. A szerző a Figyelő munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?