Kínai lázálmok

Tárgyalás a kínaiakkal

A közép-európai országok nyitása Kína felé csupán egy újabb politikai lufi, amellyel régiónk politikusai azt próbálják meg elhitetni a lakossággal, hogy a nyugati uniós tagországokkal folytatott együttműködésnek van alternatívája. Az igazság az, hogy nincs.

Az elmúlt időszakban alig akadt olyan mérvadó politikus, aki ne emelte volna ki a Kínával folytatott kereskedelem fontosságát. Peter Žiga gazdasági miniszter a kínaiak által erőltetett új selyemút projekt feltétlen híve. Azzal kecsegtet, hogy ennek köszönhetően Szlovákia jóval több árut értékesíthet a kínai piacon. Dana Meager pénzügyi államtitkár személyében pedig már kormánymegbízottja is van az új selyemútnak, aki szerint geopolitikai érdek a keleti terjeszkedés. És akkor még nem beszéltünk Érsek Árpád közlekedési miniszterről, aki

örömtáncot járt, amikor nemrég megérkezett Pozsonyba az első kínai tehervonat.

Míg a politikusok a fényes jövőről vizionálnak, az igazság az, hogy Kína csak azt folytatja, amit eddig is tett: igyekszik a lehető legtöbb, gyakran ugyancsak selejtes áruját ráerőltetni az egész világra. Szlovákia az 1,4 milliárd lakosú Kínába az idei első háromnegyed évben nagyjából ugyanannyi árut vitt ki, mint a nagyjából 8 millió lakosú Svájcba. Miközben a szlovák kivitel alig 1,6 százaléka irányul Kínába, az onnan származó behozatal meghaladja a teljes behozatalunk 7 százalékát. A Kínával folytatott kereskedelemben így nagyobb hiányt sikerült összehozni, mint Oroszországgal szemben, pedig ez utóbbiból hozzuk be az energiahordozók nagy részét. Szlovákia kivitelének jelenleg nagyjából a fele a nyugat-európai országokba, harmada a környező országokba irányul. Kivitelünk alig 15 százalékát sikerül értékesíteni az Európai Unión kívül, és ennek a nagy része is európai országokra, valamint Oroszországra és az Egyesült Államokra jut.

Az ázsiai országokkal folytatott összkereskedelemnek sem Szlovákia a haszonélvezője.

Míg ezek az országok a behozatalunk csaknem negyedét adják, kivitelünkből a részesedésük az 5 százalékot sem éri el, és ez várhatóan az elkövetkező időszakban sem változik drámai mértékben.

Mindez persze korántsem jelenti azt, hogy Szlovákiának és régiónk többi országának ne kellene mindent megtennie annak érdekében, hogy a lehető legjobb gazdasági kapcsolatokat építse ki Kínával, és növelje az oda irányuló kivitelt. Csak a helyes mértéket kellene megtalálnunk, nem feledkezve meg arról, hol a helyünk, és kik a legjelentősebb gazdasági partnereink, akikre a jövőben is számíthatunk. A politikusoknak tudniuk kellene, hogy a Kínával folytatott üzletelés csak egy vékony hab a tortán, amely ugyan csábító lehet, de nem lakunk vele jól.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?