Kína ma is a kivégzések országa

Ma van a halálbüntetés elleni harc világnapja, amely arra emlékeztet, hogy a halálos ítélet a legalapvetőbb emberi jogot – az élethez való jogot – sérti, és alkalmazása helyrehozhatatlan hibával járhat, mert egyetlen büntetőjogi rendszer sem képes kizárni azt a kockázatot, hogy ártatlanokat ítéljenek el.

Ma van a halálbüntetés elleni harc világnapja, amely arra emlékeztet, hogy a halálos ítélet a legalapvetőbb emberi jogot – az élethez való jogot – sérti, és alkalmazása helyrehozhatatlan hibával járhat, mert egyetlen büntetőjogi rendszer sem képes kizárni azt a kockázatot, hogy ártatlanokat ítéljenek el.

A világon először 1786. november 30-án az itáliai Toscanai Köztársaságban törölték el a halálbüntetést. A világnap azért került október 10-ére, mert a szervezők azt akarták, hogy arányosan essen az emberjogi napok – június 26-a, a kínzások áldozatainak emléknapja és december 10-e, az emberi jogok napja – közé.

Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet állásfoglalása szerint a halálbüntetés alapvetően kegyetlen és helyre nem hozható büntetési forma, továbbá nem is állnak rendelkezésre olyan bizonyítékok, melyek azt igazolnák, hogy a halálbüntetés hatékony eszköze az erőszakos bűncselekményektől való elrettentésnek, ezért a halálos ítélet nem megfelelő, sőt elfogadhatatlan válasz a bűnözésre”.

Bár mára a világ államainak több mint felében eltörölték a halálbüntetést, az Amnesty International kimutatása szerint tavaly így is 25 országban több mint 3797 személyt végeztek ki, 64 országban pedig további 7395 személyt ítéltek halálra. (Több ország moratóriumot vezetett be a kivégzésekre, azaz felfüggesztette végrehajtásukat.) A halálbüntetés ellen küzdő, El a Kezekkel Káintól nevű nemzetközi szervezet tudomása szerint viszont 5476 embert végeztek ki a világon 2004-ben, de a valóságos szám ennek többszöröse is lehet. Ugyanakkor a kiszabott halálbüntetések száma enyhén csökken az utóbbi években. Az elmúlt esztendőben az összes ismert kivégzés 97 százalékát négy országban – Kínában, Iránban, Vietnamban és az Egyesült Államokban – hajtották végre, Kínában legalább ötezer kivégzés történt.

Európát azért nem lehet „halálbüntetés-mentes övezetnek” nyilvánítani, mert Fehéroroszországban még alkalmazzák, Oroszország pedig még nem törölte el, de 1996-tól moratóriumot alkalmaz. Az Egyesült Államokban (ahol a börtönökben mintegy 3500 halálraítélt él) márciusban kampányt indított a katolikus püspöki kar a halálbüntetés eltörléséért. Az amerikai Legfelsőbb Bíróság 1972-ben törölte a halálbüntetést az alkotmányból, de 1977-ben visszaállították, illetve az államok hatáskörébe utalták a döntést.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?